Strojírenské Vítkovice předloni prodělaly 5,5 miliardy korun. Některé firmy ze skupiny skončily v úpadku

Strojírenské Vítkovice vytvořily v roce 2016 konsolidovanou ztrátu 5,5 miliardy korun, o rok dříve byla ztráta zhruba 82 milionů korun. Konsolidované tržby činily 8,4 miliardy korun, oproti roku 2015 byly nižší přibližně o 2,3 miliardy.

Podnikatel Jan Světlík, majitel strojírenské skupiny Vítkovice Holding
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Předloňská ztráta strojírenských Vítkovic byla především důsledkem toho, že některé firmy ze skupiny skončily v úpadku. Výsledek hospodaření již schválili akcionáři na valné hromadě.

V loňském roce se konsolidace ve Vítkovicích nedělala. Struktura skupiny Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka se totiž loni výrazně změnila.

Vítkovice Gearworks a Vítkovice Envi prošly reorganizací, Vítkovice Power Engineering skončily v konkurzu a insolvenční správce začal rozprodávat jejich majetek. Některé firmy ze skupiny změnily majitele, například Hutní montáže, Vítkovice Recycling nebo Vítkovice Doprava.

Menšinoví akcionáři v úterý kritizovali hospodaření firmy, nepřítomnost Světlíka na valné hromadě nebo podle nich nerovný přístup k akcionářům.

Zaměstnanců má holding čtyřikrát méně 

Ještě před třemi lety měla skupina přes osm tisíc zaměstnanců. Předloni na konci roku už v ní pracovalo zhruba 6500 lidí a na konci roku 2017 už jen asi tři tisíce pracovníků. Nyní ve firmách pracuje méně než dva tisíce lidí.

„Lidé o práci nepřišli. Jen už nejsou vedení ve strukturách skupiny,“ řekla již dříve mluvčí firmy Eva Kijonková.

Dodala, že pokles zaměstnanců ovlivnilo i osamostatnění společnosti Cylinders Holding s asi tisícem pracovníků. Lahvárenská skupina Cylinders Holding je dlouhodobě výdělečnou bývalou částí strojírenské skupiny Vítkovice Machinery Group (VMG). Ze skupiny se vydělila na konci roku 2016. Hospodářské noviny uvedly, že za svůj první samostatný rok vykázala firma Cylinders Holding tržby 3,5 miliardy a provozní zisk okolo 400 milionů korun.

Českou část skupiny Cylinders Holding reprezentuje zejména společnost Vítkovice Cylinders. Ve skupině jsou dále Vítkovice Milmet působící v Polsku, Cidegas a Sainver z Argentiny a chorvatská Lahvárna Brod.