Jeviště Moravského divadla Olomouc prochází opravami. Renovuje se orchestřiště i propadlo

Herce na jevišti Moravského divadla v Olomouci o letních prázdninách vystřídali dělníci, kteří se pustili do opravy několik let nefunkčního zvedaného stolu neboli propadla. Renovují také prostor orchestřiště. 

Oprava Moravského divadla Olomouc
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

Rekonstrukce bude podle ředitele Moravského divadla Pavla Hekely stát pět milionů korun a zaplatila ji radnice, která je zřizovatelem divadla. 

„Poté, co jsme zušlechtili foyer, jsme se předloni a vloni přesunuli do hlediště. Znovu jsme zpřístupnili diváckou galerii a návštěvnický komfort výrazně pozvedli novými sedadly. Letos nastal čas na opravy v prostoru jeviště,“ uvedl Hekela.

Zvedaný stůl, který je nedílnou součástí jeviště, byl na jevišti Moravského divadla instalován v roce 1991. Posledních deset let je však nefunkční.

„Zvedaný stůl původně navíc nesloužil ke scénickým účelům, ale k přepravě dekorací, což se nyní změní. Budou přidány bezpečnostní prvky umožňující i přepravu herců.“

Rostislav Czmero

provozně-technický náměstek, Moravské divadlo Olomouc

Práce skončí v srpnu

Rušno je o prázdninách také v orchestřišti ukrytém pod jevištěm, kde dělníci opravují statiku stropu. Půlmilionové náklady uhradí divadlo z vlastních prostředků. Po loňské výměně křesel si diváci v první řadě podle Hekely stěžovali na nedostatek pohodlí. Renovace bude provedena tak, aby diváci v první řadě získali pro nohy více místa, uvedl ředitel.

K dalším pracím naplánovaným v divadle na dobu letošních prázdnin patří nátěr podlahy na jevišti, výměna lan v provazišti či generální opravy hudebních nástrojů.

Prázdninové práce ustanou až na konci srpna. Do nové sezony vstoupí Moravské divadlo tradičně galavečerem spojeným s předáním cen za nejlepší umělecké výkony. Slavnostní zahájení sezony je naplánováno na neděli 2. září.

Uplynulou sezonu, která nabídla divákům 12 nových inscenací, hodnotí vedení divadla jako jednu z nejlepších za poslední roky. Moravské divadlo v Olomouci navštívilo 105 000 diváků, což je zhruba o 3000 více než sezonu předchozí. Tržby za uplynulou sezonu překročily hranici 20 milionů korun.