Ve Vítkovicích Heavy Machinery trvá stávková pohotovost. Lidé však mzdy dostali

Minimálně do konce roku má trvat stávková pohotovost ve společnosti Vítkovice Heavy Machinery (VHM). Odbory ji vyhlásily na konci října kvůli porušení kolektivní smlouvy, hlavně nedodržení říjnového výplatního termínu. Firma mzdy vyplatila ve dvou vlnách.

Ocelárna. Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

V listopadu už zaměstnanci VHM výplaty v řádném termínu dostali. Odboráři však chtějí mít jistotu, že jsou peníze na financování výroby, řekl předseda Základní organizace OS KOVO Vítkovice Těžká technika Martin Sýkora. Podle mluvčí firmy Evy Kijonkové bude vedení firmy s odboráři ještě jednat.

Podle Sýkory odbory nebudou stávkovou pohotovost nyní odvolávat i s ohledem na blížící se Vánoce. Upozornil, že kdyby v prosinci nepřišly výplaty, znamenalo by to pro rodiny zaměstnanců velký problém.

„Dostávám zprávy od zaměstnanců, že peníze už dorazily v pořádku na účty. Věřím, že přijdou opravdu všem.“

Martin Sýkora

předseda Základní organizace OS KOVO Vítkovice Těžká technika

„Navíc nemáme garance, že je dostatek peněz na profinancování výroby,“ podtrhl. Dodal, že odbory odvolají stávkovou pohotovost v okamžiku, kdy budou výplaty přicházet v řádném termínu nějakou dobu a výroba poběží minimálně na osmdesát procent.

Společnost nyní řídí předseda představenstva Martin Žák, který se funkce ujal v říjnu. Žák se stal v úterý i předsedou představenstva zastřešující společnosti celé skupiny, Vítkovic a. s.

„Nový předseda představenstva Vítkovic a. s. má především stabilizovat situaci. Chce také využít dostatečnou poptávku. Zajistit profinancování výroby a rozjet výrobu na plnou kapacitu.“

Eva Kijonková

mluvčí Vítkovic

„Novému šéfovi představenstva se povedl první stabilizační krok - zajistit výplaty ve Vítkovicích Heavy Machinery v termínu. Představenstvo vnímá svoje priority stejně jako odbory. Tedy profinancovat výrobu a dosáhnout najetí její plné kapacity. V tom nevidíme mezi vedením a odbory rozpor. O ukončení stávkové pohotovosti bude vedení firmy s odboráři ještě jednat,“ řekla mluvčí firmy Eva Kijonková.

Vítkovice Heavy Machinery jsou producentem špičkových ocelí a výrobků z nich, včetně produktů pro energetiku. Mají zhruba jedenáct set zaměstnanců, z toho asi osm set v dělnických profesích.

Vítkovice jsou jádrem původní struktury holdingu a zastřešují energetické, právní, logistické a další služby pro skupinu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka. Ve skupině je přes dvacet firem, které mají dohromady asi tři tisíce zaměstnanců.

Loni se dostaly do finančních potíží čtyři firmy ze skupiny: Vítkovice Power Engineering letos skončily v konkurzu, Vítkovice Gearworks a Vítkovice Revmont mají povolenou reorganizaci a reorganizace Vítkovic Envi už úspěšně skončila.