Pět let od metanolové aféry. Některé likérky poškodila, Čechy naučila pít kvalitnější alkohol

Před pěti lety Česko postihlo jedno z největších neštěstí posledních dekád; konzumace alkoholu pančovaného jedovatým metanolem spustila sérii otrav, na které zemřelo osmačtyřicet lidí. První úmrtí zaznamenali v Havířově a téměř polovina obětí pocházela z Moravskoslezského kraje. Metanolová aféra ve svém důsledku zároveň naučila Čechy pít kvalitnější alkohol a dočasně poškodila některé likérky – například ty na Zlínsku.

Video Události
video

Události: Před pěti lety vypukla metanolová aféra

Nyní už ale vyrábějí minimálně stejné množství lihovin jako před začátkem kauzy. Aféra však podle ankety ČTK zároveň vedla k tomu, že zákazníci začali nakupovat kvalitnější alkohol. 

Svíčku u fotografie maminky, první metanolové oběti, zapaluje Renáta Fučelová z Havířova každý den. Pořád se ale nedokáže smířit s tím, že tato naprosto zdravá žena v necelých 60 letech musela zemřít.

„Pro mě je důležité, aby se to uzavřelo, aby ty rozsudky padly,“ sdělila Renata Fučelová, dcera první oběti metanolu.

Aféra razantně změnila i podmínky pro prodej a výrobu tvrdého alkoholu. Například kolek musí mít láhev už od šesti desetin decilitru a musí mít ochranné prvky. Nalepený musí být tak, aby láhev nešlo otevřít bez jeho porušení. Místa, kde se líh značí, jsou pod kamerami a stálým dohledem celníků.

Zdravotníci by pak mohli dostat i speciální testovací kufřík. „Přístroj by měl sloužit k rychlé orientační zkoušce nebo k rychlému stanovené metanolu a kyseliny mravenčí v krvi a dle výsledků během 5 minut by nám měl říct, jestli pacient je intoxikován, nebo není,“ sdělil vědecký pracovník Petr Kubáň z výzkumného centra CEITEC Masarykovy Univerzity.

Zatím je to prototyp. Vědci by ho ale do roka chtěli začít vyrábět a získat na něj potřebné atesty. 

Nejen likérka Rudolf Jelínek byla v problémech

Vizovickou likérku Rudolf Jelínek stáhla prohibice spojená s metanolovou kauzou do první ztráty od roku 1998. Podle výkonného ředitele společnosti Vladimíra Darebníka ztráta činila 15,9 milionu korun, ještě v roce 2010 přitom firma dosáhla zisku 22,6 milionu.

„Už rok po prohibici jsme se opět vrátili k zisku a situace se stabilizovala. Přesto hospodářský výsledek za rok 2013 snížily dozvuky metanolové aféry. Museli jsme nakoupit nové kolky na celou produkci, vypořádat se s rostoucí administrativní zátěží nebo s povinnými kaucemi pro distributory lihovin,“ uvedl Darebník. Teprve v roce 2015 se firma vrátila k podobné ziskovosti, jakou měla před metanolovou aférou.

Výrazný úbytek zákazníků zaznamenala v roce 2012 také Likérka Nezdenice na Uherskohradišťsku. „Propad prodejů trval tři roky. U zákazníků panovala při nákupu alkoholu nedůvěra. Nyní už jsme opět na úrovni původní produkce, vyrobíme kolem 30 000 lahví ročně,“ řekl majitel likérky Petr Beníček.

Lidé začali hledat kvalitu

Rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek z Boršice u Blatnice na Uherskohradišťsku naopak metanolová aféra pomohla. Jak uvedl Martin Žufánek, jednatel firmy ŽUSY, která lihovar provozuje, podnik za uplynulých pět let více než trojnásobně zvýšil prodeje. „Do vypuknutí kauzy jsme byli na hranici bytí a nebytí. Na trhu bylo ohromné množství nelegálního a domácího alkoholu a lidi nezajímalo, kdo ho vyrobil a za jakých hygienických podmínek,“ uvedl Žufánek.

V souvislosti s aférou začala zákazníky podle oslovených likérek mnohem více zajímat kvalita a původ kupovaných lihovin. „Lidé se po aféře nebojí připlatit si za kvalitní alkohol. Raději nakoupí menší množství za vyšší cenu, než aby ho kupovali kvanta a měli strach, že někdo zemře nebo oslepne,“ sdělil Adam Navrátil, majitel Navrátilovy pálenice ve Zlíně.

Firma se zabývá pěstitelským pálením, letos na trh poprvé nasadila také 1300 lahví vlastní značkové slivovice. „Za dva měsíce byly pryč, máme vyprodáno,“ řekl Navrátil. Kromě ovocných pálenek se podle producentů lihovin v regionu postupně zvyšuje zájem také o bylinné likéry, gin nebo absint. Naopak poptávka po levnějším alkoholu v podobě rumu či vodky slábne.

Směs 10 000 litrů lihu s jedovatým metanolem vyrobili v létě 2012 Tomáš Křepela ze Zlína a Slovák Rudolf Fian. Následně ji dodali Jiřímu Vaculovi z Podkopné Lhoty na Zlínsku, který z části vyrobil rum a vodku, zbytek prodal překupníkům. Po konzumaci otráveného alkoholu zemřelo na pět desítek lidí, další mají doživotní zdravotní následky.

Křepela s Fianem byli odsouzeni na doživotí, Vacula, který se soudem spolupracoval, přijal patnáctiletý trest. Za mřížemi skončila i řada prodejců otráveného alkoholu.