Asistenti v Ostravě nepouštějí bez jízdenky do autobusů. Lidé jim nadávají

2 minuty
Kontroly cestujících
Zdroj: ČT24

Už tři týdny působí v ostravské městské hromadné dopravě takzvaní asistenti přepravy. Na autobusové lince 33 za pouhých deset dnů vykázali či nedovolili nastoupit asi třem stovkám pasažérů, kteří neměli platnou jízdenku. „Jen v pondělí dopoledne odradili od jízdy městskou hromadnou dopravou 85 osob,“ zjistil redaktor České televize Petr Mecner.

Ke 1250 se pak blíží počet všech osob, kterým již asistenti přepravy od doby spuštění služby neumožnili jízdu autobusem číslo 33. Neměli totiž podle nich platný jízdní doklad. 

Na činnost asistentů se však hromadí stížnosti. Vedení města už z řad představitelů některých organizací čelí nařčení, že jde o rasovou diskriminaci, protože někteří z nich byli Romové.

Radní pro dopravu Lukáš Semerák (Ostravak) to ale odmítá. Podle něj je opatření jen reakcí na stav, kdy část cestujících dlouhodobě odmítala respektovat pravidla přepravy, nebojí se revizorů a neplatí za jízdenky. 

Za zcela absurdní považuji množící se nařčení, že v důsledku činnosti asistentů se opakovaně nedostaly do školy romské děti, které byly zvyklé cestovat bez platné jízdenky.
Lukáš Semerák
radní pro dopravu

Na zastávkách dochází také k občasným slovním potyčkám. „Asistenty proto doplňují zástupci městské policie,“ dodal Petr Mecner.

Kromě dohlížení na platnost jízdních dokladů pomáhají nové posily ostravského dopravního podniku také imobilním cestujícím a dohlížejí rovněž na udržování pořádku ve vozech. Zakázat jízdu mohou i lidem špinavým, hlučným či s objemnými zavazadly. „Je daleko účinnější nepřizpůsobivé osoby do vozidla nevpustit, než pak následně složitě řešit důsledky jejich chování,“ uvedl Semerák.

V rámci pilotního ostravského projektu zatím působí šest asistentů. „Celkově jich má být padesát,“ uvedl Petr Mecner s tím, že podobná služba funguje v Českých Budějovicích a Brně. Asistenti působí na autobusové lince 33 a 48, sledovat budou rovněž přepravu v tramvaji číslo 11.

Zavedení funkce asistenta je jen jedno z opatření, jež ostravský dopravní podnik ve svých spojích zavádí. Dalším je instalace kamer a bezpečnostních tlačítek, kterými se cestující v nouzi propojí s policií. V březnu se zvýšil také počet strážníků na zastávkách, využíván je více i dohledový systém.

Počet cestujících vzrostl

Dopravnímu podniku Ostrava loni poprvé za posledních deset let vzrostl počet cestujících, za rok jich přepravil více než 88,5 milionu. O rok dříve bylo cestujících zhruba o 300 000 méně, uvedla mluvčí dopravního podniku Karolína Rycková.

Podnik, který zaměstnává zhruba 1900 lidí, je akciovou společností ve vlastnictví města. Ročně hospodaří zhruba s 1,5 miliardou korun. Z toho asi miliardu dostává od města, zbytek vybere na jízdném.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Přes Frýdlantské mosty v Ostravě opět jezdí tramvaje

Dopravní podnik Ostrava (DPO) obnovil tramvajový provoz přes Frýdlantské mosty. Pro cestující městské hromadné dopravy tak po zhruba pěti měsících skončila výluka. Další etapy modernizace dopravního uzlu ale pokračují. Nové nástupiště na náměstí Republiky bude hotové až za několik měsíců.
před 29 mminutami

Soud poslal do vazby muže, který podle policie na Zlínsku unesl a věznil chlapce

Okresní soud ve Zlíně poslal do vazby muže, který podle policie v minulém týdnu unesl a následně věznil v chatce dvanáctiletého chlapce z Halenkovic na Zlínsku, řekl státní zástupce Martin Malůš. Pětadvacetiletého muže kriminalisté obvinili z pokusu o vraždu a ze zbavení osobní svobody. Hrozí mu patnáct až dvacet let vězení nebo výjimečný trest. Muž podle Malůše využil svého práva nevypovídat, práva stížnosti proti rozhodnutí o vazbě se vzdal.
10:07Aktualizovánopřed 2 hhodinami

U nelegálních výpustí do Lipna se objevuje odpad a zápach

Nízká hladina Lipna odhalila desítky výpustí načerno svedených rovnou do přehrady. Někde je viditelné také znečištění, a to i v místech, kam se chodí lidé koupat. Vše ale ještě musí prověřit vodohospodáři z Povodí Vltavy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Policie obvinila muže, který v chatce věznil chlapce, z pokusu o vraždu

Policie obvinila pětadvacetiletého muže, který v chatce na Zlínsku věznil dvanáctiletého pohřešovaného chlapce, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody, informovali policisté. Státní zástupce ho navrhl poslat do vazby. O věci bude zlínský okresní soud rozhodovat ve středu ráno. Muž se dle serveru Novinky.cz k činu přiznal. Podle policejního mluvčího Petra Jaroše obviněnému v případě prokázání viny a odsouzení hrozí až výjimečný trest.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Chlapce, který byl několik dnů vězněn na chatě, propustili z nemocnice

Dvanáctiletý chlapec z Halenkovic je zpátky doma. Podle informací ČT ho v pondělí propustili z nemocnice. V neděli ho pomohli najít svědci v chatové oblasti v obci Žlutava na Zlínsku. Po čtyřdenním věznění ho čeká nejen fyzická, ale především psychická rekonvalescence. Školní psycholožka podpoří i děti ze školy ve Zlíně, kam chlapec chodí, i z té v Halenkovicích. Policie obvinila muže, který chlapce věznil, z pokusu o vraždu a ze zbavení svobody.
15. 12. 2025Aktualizovánopřed 22 hhodinami

Dálnici D35 rozšířily dva nové úseky

Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) otevřelo dva úseky dálnice D35: šest kilometrů dlouhý úsek Vysoké Mýto – Džbánov a dvanáctikilometrový úsek mezi Hořicemi na Jičínsku a Sadovou na Hradecku. Ani jeden z nich zatím není napojený na dálniční síť. Generální ředitel ŘSD Radek Mátl věří, že celá D35 bude hotová do pěti let.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

32 tun tabáku a 15 milionů cigaret. Celníci odhalili výrobnu

Celníci odhalili na jihu Moravy nelegální výrobnu cigaret s velkokapacitní linkou. Při rozsáhlé akci zajistili 32 tun tabáku a přes patnáct milionů cigaret. Další čtyři miliony cigaret byly ukryté ve speciálně upravených cisternách. Únik na spotřební dani činil téměř 326,5 milionu korun. Zadržených bylo 24 osob, dvacet skončilo ve vazbě. Výsledky akce Bohdan v úterý zveřejnilo vedení Generálního ředitelství cel.
včeraAktualizovánovčera v 13:56

Nová kavárna v Ostravě nabízí práci mladým z dětských domovů

Vaří kávu, připravují jídlo, ale zároveň se podílejí na směřování celého podniku. Znevýhodněné osoby – lidé se zdravotním postižením, senioři i dlouhodobě nezaměstnaní – nacházejí uplatnění v sociálních podnicích. V Ostravě například nově vznikla kavárna Pokec kafé, kde jako brigádníci pracují mladí lidé z dětských domovů.
včera v 07:10
Načítání...