Na Trojský most čekala Praha 40 let, „už“ je tu

Praha – Přes Vltavu se v Praze opět klene osmnáct mostů, po kterých je možné přejít z jednoho břehu na druhý. Po sobotním slavnostním otevření se dnes dopravě otevírá dlouho odříkaný Trojský most – náhrada pověstného tramvajového „Rámusáku“, kapacitní příjezdová cesta do zoologické zahrady, která odlehčí magistrále a v budoucnu také přivaděč k tunelu Blanka. Součástí projektu tunelového komplexu most je, nakonec se však otevírá dva měsíce před plánovaným otevřením samotného tunelu. I tak má velké zpoždění.

Jak se k 6. 10. mění pražská MHD

Otevření Trojského mostu umožňuje návrat tramvajové linky 17 do obvyklé trasy k Vozovně Kobylisy. Linka 3, která ji poslední rok částečně nahrazovala, bude naopak opět končit již u metra v Kobylisích. Svoji trasu mění také autobusová linka 112 (Nádraží Holešovice – Zoologická zahrada – Podhoří). Nově bude jezdit přes Trojský most. Bez vztahu k Trojskému mostu potom dopravní podnik zavádí midibusovou linku 294 z Florence k nemocnici Pod Petřínem se zastávkami např. na Petrském, Staroměstském a Malostranském náměstí.

Otevření nejnovějšího pražského mostu se dnes obnovuje tramvajové spojení Holešovic a Troje, současně je možné dojet autem, na kole či dojít pěšky od holešovického nádraží k ústí tunelu Blanka (resp. tunelového úseku Bubeneč) – toho času ještě zavřeného – a odtud pokračovat například k zoologické zahradě. Nový most tak odlehčí nedalekému mostu Barikádníků a měl by posloužit jako hlavní přivaděč k tunelu z centra Prahy.

  • S problémy se dnes dopoledne potýkali řidiči. Kolony se podle dispečerky Ústředního automotoklubu utvořily v ulici Pod Lisem na trojském břehu u nájezdu na most. Na holešovickém nájezdu se prý kolony netvořily, auta však stála v ulici Vrbenského v Holešovicích.

Jiný most než ty předchozí

Trojský most je mezi svými „kolegy“ – pražskými mosty – nepřehlédnutelný. Původně tomu tak být nemělo, vedení města však vyhlásilo architektonickou soutěž, po které změnilo zadávací podmínky. Plánovaná podoba Trojského mostu se tak výrazně změnila a celé dílo postavené podle návrhu architektů také podražilo. Původní verze měla stát necelou půlmiliardu, nakonec město za most zaplatilo zhruba miliardu celou.

Výsledkem je obloukový most s dolní mostovkou. Její deska je uložena na prefabrikovaných předpjatých příčnících zavěšených ocelovými táhly do obloukových nosníků. Již před dokončením se most stal nepřehlédnutelnou dominantou vltavského údolí.

Trojský most

  • ocelový síťový obloukový most silniční a tramvajový
  • postaven v letech: 2010–2014, otevřen 6. 10. 2014
  • autoři návrhu: Roman Koucký, Libor Kábrt, Jiří Petrák, Ladislav Šašek
  • rozpětí konstrukce: 200,4 m
  • výška oblouku: 20 m
  • šířka: 36,2 m
Trojský most
Zdroj: ČTK/Roman Vondrouš
Trojský most
Zdroj: Vít Šimánek/ČTK

Na nástupce „Rámusáku“ čekala Praha celý rok

Když pražský dopravní podnik přesně před rokem končil provoz na jeho přechůdci, pontonovém mostu známém jako „Rámusák“ (čtěte zde), rozhodně neočekával, že dostavba nového mostu, který umožní obnovit tramvajové spojení, potrvá tak dlouho. Původní termín otevření byl na konci dubna, mluvčí Metrostavu tehdy zdůrazňoval, že se tak stane, i kdyby se stavba navazujícího tunelu nakonec zdržela.

Spory mezi stavební firmou a Prahou, které se týkaly nutných změn projektu, proplacení dluhů a především otázky, zda jsou vzájemné smlouvy platné, však vedla až k přerušení veškerých stavebních prací na celém komplexu Blanka včetně doprovodných staveb. V dubnu resp. květnu tak nebyl stav nového mostu o mnoho jiný než v říjnu. Nakonec rozhodčí soud stanovil, že Metrostav má Blanku dokončit, což se stalo. Zatímco otevření Blanky ještě není možné, protože ještě neskončilo osazování technologií, Trojský most již vstupuje do provozu.

Poslední tramvaj projede po Rámusáku 7. října 2013
Zdroj: Radana Slaninová/ČTK

Trojský most v Praze býval, na nový čekala od 70. let

I když Trojský most stojí na místě, kde v minulosti bylo pouze bezejmenné tramvajové provizorium (tj. již zmíněný „Rámusák“, jak se mu přezdívalo), nejde o první Trojský most, který Praha poznala. Tento název totiž do roku 1945 nesl most spojující Holešovice a Troju poněkud východněji. Na památku bojů, které na něm probíhaly během Pražského povstání, však byl potom přejmenován na most Barikádníků. Tento název nese i nový most postavený na jeho místě v 70. letech.

S tím, že na místě nového Trojského mostu nový most skutečně vznikne, se ale počítalo od chvíle, kdy byl zrušen starý most Barikádníků a zrušena tramvajová trať přes Pelc-Tyrolku. Pontonový most byl vždy považován za dočasnou náhradu, ačkoli na stavbu jeho trvalé náhrady se dlouho nedařilo nalézt politickou vůli a peníze. Dnes se tak uzavírá nejenom jedna z kapitol románu známého jako stavba Blanky, ale také mnohem delší příběh odříkaného mostu a provizorních náhrad.

2 minuty
Po Trojském mostě už se znovu jezdí
Zdroj: ČT24

Pražské mosty přes Vltavu od nejstaršího k nejnovějšímu

1. Karlův most

  • kamenný most z let 1357–1402, nahradil pobořený Juditin most
  • pro pěší; spojuje Staré Město a Malou Stranu

2. Negrelliho viadukt

  • kamenný most z let 1846–1850
  • železniční; spojuje Karlín, Štvanici a Holešovice

3. Palackého most

  • kamenný most z let 1876–1878
  • silniční a tramvajový; spojuje Nové Město a Smíchov

4. Most Legií

  • kamenný most z let 1898–1901, nahradil řetězový most císaře Františka I. z roku 1841
  • silniční a tramvajový; spojuje Nové Město a Malou Stranu

5. Vyšehradský most

  • ocelový most z roku 1901, nahradil jednokolejný most obdobné konstrukce z roku 1871
  • železniční; spojuje Výtoň a Smíchov

6. Štefánikův most

  • současný železobetonový most postaven 1949–1951, nahradil řetěžový most císaře Františka Josefa I. z roku 1868
  • silniční a tramvajový; spojuje Staré Město a Holešovice

7. Čechův most

  • železný most z let 1905–1908
  • silniční a tramvajový; spojuje Staré Město a Holešovice

8. Hlávkův most

  • železobetonový most z let 1909–1912
  • silniční a tramvajový; spojuje Karlín a Holešovice

9. Mánesův most

  • betonový most z let 1911–1914, nahradil Rudolfovu lávku
  • silniční a tramvajový; spojuje Staré Město a Malou Stranu

10. Libeňský most

  • betonový most z let 1924–1928, nahradil dřevěnou lávku z roku 1903
  • silniční a tramvajový; spojuje Holešovice a Libeň

11. Jiráskův most

  • železobetonový most z let 1929–1933
  • silniční; spojuje Nové Město a Smíchov

12. Branický most („most inteligence“)

  • železobetonový most z let 1949–1955
  • železniční a pro pěší; spojuje Braník a Chuchli

13. Most Závodu míru

  • železobetonový most z roku 1964, nahradil Zbraslavský most z roku 1896
  • silniční; spojuje pravobřežní a levobřežní část Zbraslavi

14. Holešovický most

  • betonový most z let 1966–1975
  • železniční; spojuje Holešovice a Libeň

15. Most Barikádníků

  • železobetonový most z let 1972–1980, nahradil Trojský most z roku 1928
  • silniční; spojuje Holešovice a Libeň

16. Trojská lávka

  • visutá lávka z let 1982–1984, nahradila pobořený most z roku 1976
  • pro pěší; spojuje Bubeneč a Troju, nepřekonává však celou řeku

17. Barrandovský most

  • betonový most z let 1978–1988
  • silniční; spojuje Braník a Hlubočepy

18. Komořanský most

  • železobetonový most z let 2006–2010
  • silniční; spojuje Komořany a Lahovice

19. Trojský most

  • ocelový obloukový most z let 2010–2014
  • silniční a tramvajový; spojuje Holešovice a Troju

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Meteorologové varují před náledím

Převážně v Čechách a na Českomoravské vrchovině se může od pátečního večera do sobotního rána tvořit náledí. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ), který vydal výstrahu s nízkým stupněm nebezpečí. Podle meteorologů hrozí na neošetřených komunikacích problémy v dopravě, opatrní by měli být i chodci.
před 24 mminutami

Lidé na náhradu kloubu čekají až tři roky. Změnit to mají i roboti

Na výměnu kyčelního či kolenního kloubu čekají pacienti v tuzemsku i několik let. Některé nemocnice se proto snaží zrychlit operace pomocí robotických systémů, nových typů endoprotéz nebo multidisciplinárních postupů ERAS. Přestože moderní technologie mohou zlepšit přesnost výkonu a urychlit rekonvalescenci, jejich širší využití brzdí vysoké pořizovací náklady i kapacitní limity jednotlivých pracovišť.
před 1 hhodinou

Soud uložil v kauze Stoka další tresty

Krajský soud v Brně uložil v korupční kauze Stoka Petru Liškutinovi, Michalu Unzeitigovi a Jiřímu Hosovi podmíněné a peněžité tresty. Soud jim schválil dohody o vině a trestu, které uzavřeli se státním zástupcem. Jedná se o další schválené dohody v kauze údajného ovlivňování zakázek v městské části Brno-střed. Všechny již schválené dohody jsou pravomocné.
před 3 hhodinami

Vodárny chystají od nového roku zdražení, v průměru o inflaci

Vodárny v těchto dnech zveřejňují ceníky na příští rok. Ve většině regionů vodné a stočné zvýší, v průměru o inflaci. Domácnosti to vyjde řádově na stokoruny ročně navíc.
před 4 hhodinami

Komora kvůli ubývajícím venkovským lékárnám žádá systémovou změnu

Z menších měst a obcí dál mizí lékárny, jejichž provoz je kvůli nastaveným podmínkám stále obtížnější. Ve velkých městech naopak přibývají především pobočky velkých řetězců. Hluk na Uherskohradišťsku je jednou z mála výjimek – po roce tam lékárnu znovu otevřeli. Česká lékárnická komora proto žádá systémové změny, díky kterým by se provoz lékáren vyplatil i v menších obcích. Podle ministerstva zdravotnictví se od příštího roku změní způsob bonifikací tak, aby lékárenská péče nebyla hrazena pouze podle ceny vydaných léků.
před 18 hhodinami

Vědci na Trutnovsku našli v trase D11 hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století

Vědci v trase budoucí dálnice D11 v úseku mezi Jaroměří a Trutnovem objevili hromadné vojenské hroby z 18. a 19. století, které považují za mimořádný archeologický soubor doplňující poznání tehdejších válečných konfliktů. Kromě hrobu z druhé slezské války z roku 1745, o kterém již informovali, našli také tři z roku 1866.
před 22 hhodinami

Podmínka za znásilnění pro muže ze Siřemi byla porušením zákona, rozhodl Nejvyšší soud

Krajský soud v Ústí nad Labem porušil zákon, když muži z Lounska uložil za znásilnění a omezování osobní svobody jen podmínku. Nejvyšší soud (NS) dal za pravdu stížnosti bývalého ministra spravedlnosti Pavla Blažka (dříve za ODS). Muž později trestnou činnost opakoval, údajně v Siřemi věznil a znásilňoval další ženu. Výrok NS se však týká předešlého odsouzení a nemá bezprostřední důsledky. Za dané procesní situace totiž NS nemůže verdikt zrušit.
před 22 hhodinami

ODS ukončila členství odcházejícím zastupitelům z jihu Čech. Podle Kuby je to nešťastné

Vedení ODS fakticky ukončilo členství jihočeským a českobudějovickým zastupitelům, kteří již dříve oznámili, že stranu opustí. Končí na základě veřejné deklarace odchodu, řekl místopředseda občanských demokratů Martin Kupka. Ve straně tak skončili mimo jiné jihočeský hejtman Martin Kuba nebo českobudějovická primátorka Dagmar Škodová Parmová. Celkem jde o třicet krajských a čtrnáct českobudějovických zastupitelů zvolených za ODS. Všichni chtějí vstoupit do nového hnutí, které právě Kuba připravuje.
včera v 12:06
Načítání...