Archeologové objevili na Chebsku zbytky po explozi německého vlaku s municí

Skalná – Archeologové z Národního památkového ústavu z Lokte dokončují průzkum místa poblíž Skalné na Chebsku, kde v závěru 2. světové války explodoval německý muniční vlak. Celé Chebsko bylo na jaře 1945 místem těžkých bojů mezi německou armádou a spojenci a právě boje u Skalné byly podle historiků v regionu jedny z nejintenzivnějších. Místo exploze vlaku přitom archeologové objevili jen náhodou, původně v oblasti zkoumali středověké polní opevnění.

Video Archeologové našli místo exploze muničního vlaku
video

Archeologové našli místo exploze muničního vlaku

Duben 1945, druhá světová válka se chýlí ke konci. Spojenecká letadla bombardují Cheb a v česko-německém pohraničí zničí i většinu mostů. Německá armáda se snaží na území Třetí říše stáhnout veškeré možné síly k obraně a 30. dubna 1945 po trati Františkovy Lázně – Vojtanov proto jede směrem do Německa i vlak s municí. Doprovázejí ho vojáci z německé důstojnické školy SS z Karlových Varů, kteří se za žádnou cenu nemíní vzdát. Poblíž Skalné se ustupující Němci přibližují k Američanům a obě skupiny se utkají. Němci se poblíž vlaku opevňují a snaží se postupující Američany odrazit. Podle Filipa Prekopa, archeologa z Národního památkového ústavu v Lokti, vyplývá z nalezených materiálů, že němečtí vojáci byli odhodláni se na místě bránit třeba i několik měsíců.

Cesta vlakem dál možná nebyla

Vlak s municí dál jet nemohl, v cestě do Německa mu bránil rozbitý most. Ten nacističtí vojáci opravit nedokázali. Než aby vlak s municí padl do rukou Američanům, raději ho nakonec Němci v bezvýchodné situaci sami ničí. Trosky se podle současných průzkumů rozletěly po okolí v okruhu několika set metrů. Výsledky průzkumu i nalezené části muničního vlaku u Skalné předají památkáři pracovníkům Vojenského historického ústavu do Prahy.

Co na místě archeologové objevili

  • Bednu s vojenským proviantem

  • Pozůstatky bojujících vojáků

  • Místo, odkud vojáci z řečiště čerpali vodu

  • Pozůstatky vlaku a železniční trati po výbuchu


Duben 1945 z kroniky ve Skalné

Popis událostí z dubna 1945 z kroniky německé měšťanské školy vedené učitelem Kondradem Winterem ve Skalné (Wildstein, Vildštejn):

Městský úřad oznámil, že chození po cestách do Starého Rybníka, Vojtanova a Velkého Rybníka je jenom na vlastní nebezpečí. Americké kanóny odstřelují silnici do Nové Vsi. Vázne zásobování, potraviny na lístky jsou jenom částečně. Na trati Fr. Lázně – Vojtanov byl zapálen muniční vlak. Jsou slyšet hromové výbuchy, k nebi stoupají vysoké ohnivé sloupy.

(Zdroj: Skalenský zpravodaj, květen 2010)


Události z dubna 1945 ve městě Plesná

30. dubna 1945 zahřměly nad Plesnou první výstřely na hranicích stojící americké armády. Dva dny trval boj s urputnou posádkou SS z důstojnické školy z Karlových Varů. Vystříleno bylo asi 3000 granátů, město bylo silně poškozeno, mnoho domů vyhořelo, 2 továrny byly rozbořeny, téměř z poloviny byla zdemolována koželužna. Ještě v posledním okamžiku vyhodila německá posádka do povětří muniční vlak.

(Zdroj: Webové stránky města Plesná)


Nálezy munice z druhé světové války jsou v česko-německém pohraničí poměrně časté. Archeologové tam už objevili granáty, náboje i letecké pumy. 

/*json*/{"map":{"lat":50.17805544460842,"lng":12.34784306435552,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":{"0":{"lat":50.17228061712846,"lng":12.361335754394531,"type":"","description":"Skalná"}},"polylines":{},"circles":{},"polygons":{},"rectangles":{}}/*json*/