Přístavby k fotbalovému stadionu v Pardubicích bourají dělníci. Původní část čeká rekonstrukce

V Pardubicích začala nákladná rekonstrukce Letního stadionu za zhruba 380 milionů korun včetně DPH. Zatím se bourají novodobé nepůvodní konstrukce, část stadionu je památkově chráněná. První práce začaly na západní tribuně.

„V části čekáme na vyjádření památkářů. Všechny novodobé přílepky se odstraňují, abychom se dostali na jádro původní konstrukce z roku 1930,“ řekl Jiří Macháně z odboru rozvoje a strategie pardubického magistrátu. Dělníci bourají nepůvodní příčky, stropy nebo novodobé rozvody.

Stavební firma má opravit a zmodernizovat stadion bez východní tribuny, okolních ulic a nábřeží. Po rekonstrukci bude mít stadion kapacitu 4600 diváků. Tribuny nebudou spojené v jeden celek, bude je možné dostavět a zvýšit počet lidí na tribunách až na přibližně dvojnásobek.

Projekt bude skromnější, než město původně zamýšlelo

Pro soutěž na výběr stavební firmy Pardubice zvolily metodu Design & Build, kdy vybraná společnost dělá i projekt. Výsledkem sice bylo snížení ceny prací oproti očekávání, vítězný návrh se však výrazně odchýlil od projektu, který si Pardubice nechaly před lety zpracovat za 13 milionů korun. Ve srovnání s ním bude stadion značně skromnější.

Na opravách je závislý fotbalový klub, který loni po 51 letech postoupil do první ligy. Podle podmínek fotbalové asociace se stadion letos musí začít opravovat.

Stadion je z roku 1931, postaven byl podle návrhu architekta Karla Řepy a Ferdinanda Potůčka. V projektu rekonstrukce není zahrnuta Brána borců, která je památkově chráněná. Současná kapacita stadionu je šest set diváků.