Amazon se v Česku rozrůstá, staví distribuční centrum v Kojetíně

Internetový prodejce Amazon vybuduje v Kojetíně nové robotické distribuční centrum, ve kterém vzniknou více než dva tisíce pracovních míst. Stavba logistického centra bude v průmyslovém parku na kraji Kojetína dokončena příští rok, jeho plné zprovoznění je naplánováno na rok 2023. Firma Amazon už zahájila nábor prvních zaměstnanců, zatím hlavně specialistů. Nábor pracovníků, kteří budou v Kojetíně zpracovávat objednávky zákazníků, je naplánován na druhé čtvrtletí 2022, sdělil generální manažer společnosti pro Českou republiku Michal Šmíd.

Zaměstnanci centra budou připravovat, balit a odesílat zákazníkům drobné položky, jako jsou knihy, elektronika a spotřební zboží. Provoz v Kojetíně bude vybaven například robotickými jednotkami.

„Tito specializovaní roboti se zasouvají pod regály s výrobky, zvedají je a pohybují s nimi po distribučním centru, čímž pomáhají zkrátit čas nutný pro zpracování objednávek. V Kojetíně nabídneme práci s vyšší přidanou hodnotou pro kvalifikované zaměstnance,“ slibuje Šmíd.

Americký koncern Amazon je největším internetovým obchodem na světě, spolu s firmami Google, Apple a Microsoft patří k takzvané velké čtyřce technologických firem světa. V České republice působí od roku 2013, celkem investoval přes 26 miliard korun. První distribuční centrum v Česku otevřel v roce 2015 v obci Dobrovíz. V tuzemsku nyní zaměstnává přes čtyři tisíce lidí.

Distribuční centrum místo cukrovaru

Centrum v Kojetíně vybuduje na brownfieldu po bývalých usazovacích nádržích cukrovaru stavitel průmyslových zón Panattoni. Objekt o rozloze 52 tisíc metrů čtverečních nabídne ve čtyřech nadzemních podlažích bezmála 190 tisíc metrů čtverečních pronajímatelné plochy. Zónu připravila skupina Accolade, která je také investorem a vlastníkem průmyslového parku. 

Přerovsko vykazuje nejvyšší podíl nezaměstnaných v Olomouckém kraji. V dubnu činil 4,3 procenta, zatímco v celém kraji byl podíl nezaměstnaných 3,3 procenta. Na konci srpna bylo na Přerovsku evidováno 3741 uchazečů o zaměstnání. Samotné Kojetínsko pak z 21 pověřených obecních úřadů v Olomouckém kraji vykazuje čtvrtou nejvyšší nezaměstnanost 4,7 procenta, což v absolutních číslech obnáší 407 uchazečů o zaměstnání.