Google sleduje lidi. Čte jim e-maily a slídí v jejich soukromí

Cenu dlouhodobého slídila dostala firma Google za dlouhodobé pročítání e-mailů a neprůhledné slídění v soukromí uživatelů. Udělila ji Nezisková organizace Iuridicum Remedium. Dalšími „oceněnými“ jsou i firma Samsung a nakladatelství Mafra. Výsledky dnes představil šéf projektu Velký bratr (Big Brother Awards) Jan Vobořil v Centru současného umění DOX v Praze.

Organizace se již několik let snaží upozornit na ochranu soukromí a v desátém ročníku rozdělila několik anticen a jedno pozitivní hodnocení. Google získal tzv. cenu dlouhodobého slídila. „Google dlouhodobě pročítá e-maily za účelem cílení reklamy, a jak vyšlo najevo v minulém roce, tak v nich i vyhledává ilegální aktivity, které pak hlásí,“ uvedl Vobořil.   

Sídlo vydavatelské skupiny Mafra
Zdroj: ČTK

Cenu v kategorii firemního slídila dostalo vydavatelství Mafra za zveřejnění přepisů odposlechů mezi expremiérem Petrem Nečasem a Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, v deníku MF Dnes. „Porota upozornila, že je nutné hledat hranice veřejného zájmu na kontrole politické moci a že i politik má právo na své soukromí, které by měla média respektovat,“ dodal Vobořil.    

Samsung Smart TV
Zdroj: ISIFA/EPA
Autor: HOW HWEE YOUNG

Společnost Samsung pak dostala cenu za výrok. Týká se to poznámky z firemních podmínek ochrany soukromí pro zákazníky v souvislosti s chytrými televizory s rozpoznáváním hlasu. „Prosím pamatujte na to, že pokud váš mluvený projev obsahuje osobní nebo jiné citlivé informace, že tyto informace budou mezi daty, která jsou zachycena a předávána třetím stranám prostřednictvím funkce rozpoznávání hlasu,“ píše Samsung. „Podle poroty je na jednu stranu potřeba ocenit, že Samsung alespoň na rozdíl od jiných výrobců přiznává, že chytré televize odposlouchávají naši domácnost,“ zmínil Vobořil.   

Ministerstvo financí
Zdroj: ČTK
Autor: Jan Černý

Ministerstvo financí si vysloužilo cenu pro úředního slídila za návrh zákona o prokazování původu majetku.  

Volkswagen
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Fabian Bimmer

Volkswagen naopak zabodoval pozitivně: upozornil na rizika smart cars 

Pozitivní cenu za ochranu soukromí posílá nezisková organizace do Německa předsedovi představenstva automobilového koncernu Volkswagen Martinu Winterkornovi. „V březnu minulého roku na zahájení největšího světového veletrhu výpočetní techniky CeBIT v Hannoveru vyzval k utvoření aliance automobilek s cílem zajistit efektivní ochranu osobních údajů jejich zákazníků,“ vysvětlil Vobořil. Podle něj upozornil na rizika výroby tzv. smart cars, což jsou automobily produkující celou řadu informací o jízdě a sledující pohyb vozu i chování řidiče.    

Soutěž se hlásí k odkazu slavné knihy George Orwella 1984 a poprvé se uskutečnila v roce 1998 v Británii. Nyní se koná ve více než desítce evropských zemí a jejím cílem je upozornit na rizika, která ohrožují soukromí občanů. V České republice se koná od roku 2005. Ceny rozdělila devítičlenná porota složená z odborníků na nové technologie, právníků a novinářů. Nominací zaslaných veřejností bylo padesát.