Koncerty se přesunuly na internet, výstavy do ulic. Polské dny v Ostravě jsou letos jiné

Festival Polské dny v Ostravě je letos kvůli vládním opatřením proti pandemii koronaviru on-line. Na internetových stránkách festivalu najdou diváci odkazy na koncerty přenášené z ostravských klubů nebo debaty se zajímavými osobnostmi. Výstavy se konají venku, jedna z nich například na plotě polského konzulátu.

Rozhovor s polským reportérem Tomaszem Grzywaczeským
Zdroj: ČT24

Připravit přehlídku polské kultury zabralo půl roku. Organizátoři se proto rozhodli, že pokud budou moci hosté osobně přijet, festival nezruší. Diváci tak mohli sledovat na Facebooku například rozhovor s polským reportérem Tomaszem Grzywaczeským. Představil svou knihu Hranice snů, která zachycuje život v postsovětských regionech od Moldávie až po Náhorní Karabach.

„Jsou to místa, která jsou zavržená a zapomenutá. Nenajdete je obvykle na hlavních stránkách novin a jiných médií. A myslím si, že povinností novináře je dát hlas těm, kteří ho běžně nemají,“ říká reportér.

„Deset let prožil na cestách v těchto regionech, takže toho zažil opravdu hodně. Jeho reportáže z cest jsou opravdu příběhy konkrétních lidí z válečných zón,“ uvedl pořadatel Polských dnů Petr Pánek.

Výstava a speciality v okénku baru

Výstavy se letos konají venku. Například expozice 40 let solidarity je prezentovaná na oplocení konzulárního úřadu. Jak vypadá barevný svět zdravotně postižených osob z Katovic, si mohou lidé prohlédnout za výlohou Mléčného baru naproti.

Během festivalu v baru z okénka nabízejí také polské speciality. „Dnes vám můžeme nabídnout polský jablečný koláč šarlotku a pro opravdové milovníky polské kuchyně máme ještě pirohy plněné bramborovou směsí se slaninkou,“ zve Lenka Reichová z mléčného baru.

Festival zakončí 11. listopadu beseda s bývalým zahraničním zpravodajem a současným ředitelem ostravského televizního studia Miroslavem Karasem. „Pan Karas v Polsku strávil skoro patnáct let, takže se s ním budeme bavit o tom, jak se Polsko změnilo,“ řekl Petr Pánek.

Polské kapely přivezou do Ostravy rock i jazz. Koncerty se budou konat v klubech bez diváků, ti ale mohou během on-line přenosů na provoz klubů přispět.