Baconův triptych překonal aukční rekord, stál skoro 3 miliardy

New York – 142,4 milionu dolarů (takřka 2,9 miliardy korun). To je nová rekordní částka, za niž bylo v aukci vydraženo výtvarné dílo. Novým rekordmanem se v aukční síni Christie's stal triptych irsko-britského malíře Francise Bacona Three Studies of Lucian Freud (Tři studie Luciana Freuda). Rekordní suma o více než 22 milionů dolarů překonala dosavadní aukční uměleckou jedničku - obraz Výkřik od Edvarda Muncha. Mimo dražby je pak Baconův triptych třetím nejdražším obrazem, který kdy byl někým zpeněžen.

Vydražený triptych z roku 1969 nebyl doposud nikdy nabízen v aukci. Zachycuje malíře Luciana Freuda, vnuka zakladatele psychoanalýzy Sigmunda Freuda, a je považován za jedno z největších Baconových děl. Očekávalo se, že by mohlo vynést 90 milionů dolarů (1,8 miliardy korun), výsledná částka ale byla o třetinu vyšší.

Baconovy Tři studie Luciana Freuda svou cenou překonaly dosavadní absolutní rekord z loňského roku, kdy slavný Výkřik norského malíře Edvarda Muncha neznámý kupec pořídil za 119,9 milionu dolarů (přes 2,4 miliardy korun).

Francis Bacon dosud byl i v čele aukčního žebříčku poválečných děl. V roce 2008 se jeho další triptych podařilo prodat za 86,3 milionu dolarů (přes 1,7 miliardy dolarů), což byla doposud nejvyšší částka za výtvarné dílo vzniklé po roce 1945. Podle britského tisku byl tehdejším kupcem obrazu ruský miliardář Roman Abramovič. „To ale bylo Baconovo pozdější dílo - z konce 70. let, a nešlo o tak kultovní dílo, jako je Lucian Freud. To je podle mě lepší dílo a taky je lepší pro dražbu,“ zmínil vedoucí sekce současného umění Christie's Francis Outred.

Aukční síň Christie's během rekordní dražby obrazů Francise Bacona
Zdroj: ČT24/ČTK/AP

Lucian Freud je zároveň třetím nejdražším obrazem, který kdy byl prodán. Absolutně nejdražším prodaným dílem je od roku 2011 plátno Paula Cézanna Hráči karet, které rodina katarského emíra zakoupila údajně za více než 250 milionů dolarů (asi 4,7 miliardy korun) od soukromého sběratele.

Francis Bacon, který se proslavil expresivními obrazy plnými hrůzy, násilí, absurdity i lehké perverznosti, je označován za jednoho z největších malířů 20. století. Náměty čerpal z fotografií, historických filmů i klasických děl mistrů. S Lucianem Freudem jej pojilo přátelství v okruhu londýnských bohémů. I jemu věnovaný triptych je ztvárněn typickým Baconovým prvkem - až hrůzostrašně znetvořeným obličejem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

ŽivěOznámení nominací na České lvy za rok 2025

Česká filmová a televizní akademie (ČFTA) oznamuje nominace na ceny Český lev za rok 2025. Vybírá nejlepší herce, tvůrce a jejich filmy – jak ty promítané v kinech, tak z obrazovek a streamovacích platforem. Vítězové budou oznámeni 14. března v přímém přenosu České televize.
11:04Aktualizovánopřed 5 mminutami

Evropským filmem roku je Citová hodnota

Cenu Evropské filmové akademie pro nejlepší film získal snímek Citová hodnota dánsko-norského režiséra Joachima Triera. Film vyhrál také ceny za režii a scénář, Stellan Skarsgard a Renate Reinsveová převzali ceny za nejlepší herecké výkony. Výsledky byly oznámeny během slavnostního večera v Berlíně.
17. 1. 2026Aktualizováno17. 1. 2026

Australský festival nechtěl autorku s palestinskými kořeny, desítky dalších také odřekly

V Austrálii museli zrušit literární festival poté, co účast na něm odvolalo více než sto osmdesát hostů včetně bývalé novozélandské premiérky nebo nositele Pulitzerovy ceny. Vyjádřili tak solidaritu s australskou spisovatelkou s palestinskými kořeny Randou Abdel-Fattahovou, které pořadatelé zrušili pozvánku v návaznosti na útok na Bondi Beach. Festival se autorce nakonec omluvil.
16. 1. 2026

Alright, alright, alright. McConaughey má kvůli AI ochrannou známku na svůj obličej

Matthew McConaughey si nechal zaregistrovat záběry z filmu Omámení a zmatení se svou podobou a hlasem jako ochrannou známku. Hvězda snímku Interstellar či krimi seriálu Temný případ tak bojuje proti zneužití svého obličeje umělou inteligencí, píše Wall Street Journal. Podle všeho jako vůbec první herec.
16. 1. 2026

I v Ostravě zůstává Idiot obrazem společnosti

Jeviště Národního divadla moravskoslezského patří knížeti Myškinovi, hlavnímu hrdinovi románu Idiot od Fjodora Michajloviče Dostojevského. Nová jevištní dramatizace vznikla přímo pro ostravskou scénu.
15. 1. 2026

Kulturní zpráva o Grónsku: Audiokniha Cit slečny Smilly pro sníh nebo seriál Vláda

Beletrie, audioknihy i seriál dávají českým čtenářům a divákům možnost, jak se seznámit s příběhy z Grónska. Včetně koloniální minulosti, která se odráží i v kultuře a o níž se v současné době znovu mluví v souvislosti se zájmem amerického prezidenta Donalda Trumpa tuto zemi získat.
15. 1. 2026

Zoe Saldanaová se stala díky Avataru nejvýdělečnější herečkou

Scarlett Johanssonová dokralovala, prvenství mezi nejvýdělečnějšími herečkami zaujala Zoe Saldanaová. A to díky třetímu pokračování série Avatar, která sama láme kasovní rekordy.
15. 1. 2026

Berlinale promítne i filmy v české koprodukci, včetně restaurované Panelstory

Mezinárodní filmový festival Berlinale uvede letos nejméně dva snímky, které vznikly v české koprodukci, vyplývá z programu přehlídky. V ní figuruje krátký animovaný film En, ten, týky! režisérky a animátorky Andrey Szelesové a snímek Roya íránské režisérky Mahnáz Mohammadíové. Ve světové premiéře se představí také digitálně restaurovaná podoba snímku Panelstory režisérky Věry Chytilové.
15. 1. 2026
Načítání...