Nominace: Anděl si nejvíce zasedl na kapely J.A.R. a Mirai

O pozici favorita na Ceny Anděl za rok 2017 se přetahují kapely J.A.R. a Mirai. Obě shodně získaly po čtyřech nominacích. Mezi sólovými hudebníky se nejvíce dařilo Davidu Stypkovi, vyhlašování vítězů vyhlíží se třemi nominacemi. Shodou okolností se do výběru dostala také dva alba se stejným názvem - Neboj. Hudební ocenění, které se v 27. ročníku podle slov svých pořadatelů chce více přiblížit současnosti, se budou udělovat 20. března, v přímém přenosu České televize.

Video Události v kultuře
video

Ceny Anděl představily nominace a novinky

J.A.R. loni přišli s novinkou Eskalace dobra, Mirai si získali posluchače debutem Konnichiwa. Obě kapely se sešly v kategoriích album, skupina a skladba roku. J.A.R. navíc přidali nominaci za videoklip Zhublas a Mirai se můžou stát objevem roku. 

Frýdeckomístecký písničkář Stypka zaujal albem Neboj, které nahrál se svou kapelou Bandjeez. Pochází z něj také nominovaný duet s Ewou Farnou Dobré ráno, milá

Jako sólový interpret (kategorie, která „nahradila“ dosavadního zpěváka roku) bude Stypka soutěžit o Anděla s Michalem Hrůzou (Sám se sebou) a Kapitánem Demo alias Jiřím Burianem (Bez klobouku Boss). Ženská kategorie svedla dohromady Annu K. (Světlo), Debbi (Break) a Radůzu (Studna v poušti).

Vedle zmíněných kategorií se budou rozdávat ceny také za folk, jazz, elektroniku a alternativu. Čtyři nové sekce nahradily dřívější, samostatně udílené žánrové Anděly a jsou součástí slavnostního ceremoniálu. Ten ve Foru Karlín doplní venkovní koncert pro veřejnost. V žánrových kategoriích je nominován mimo jiné písničkář Jakub Čermák (folk) s deskou Neboj. V letošním ročníku se tak sešly dvě desky se stejným názvem, ale od jiných interpretů. 

„Jejich pojetí jsme ale potřebovali posunout blíž současnosti, kdy už do sebe pop dávno vsáknul většinu žánrů a sólový umělec nemusí v uvozovkách jen skvěle zpívat, ale může třeba i rapovat,“ vysvětlil změny hudební publicista Honza Vedral, předseda Rady České hudební akademie. V ní jako hlasující zasednou odborníci napříč hudební branží mimo jiné společně s dříve oceněnými muzikanty.