Nejlepší od „starých“ Star Wars? První ohlasy Posledního z Jediů chválí

Dvě a půl hodiny trvá nejnovější film ze série Star Wars – Poslední z Jediů. Zajistil si tak prvenství v délce stopáže mezi všemi snímky Hvězdných válek. Podle prvních ohlasů možná přidá i další „nej“ – nejlepší film Star Wars. Čeští fanoušci si názor budou moci udělat od 14. prosince, kdy nový příběh začnou promítat tuzemská kina. 

Star Wars: Poslední z Jediů
Zdroj: Falcon

Pro recenze platí embargo do úterního večera, ti, kdo Posledního z Jediů viděli 10. prosince na premiéře v Los Angeles, tak své první dojmy alespoň tweetují a snaží se přitom vyhnout spoilerům. Chválou při tom nešetří.

Jen Yamatoová z Los Angeles Times popisuje novinku jako zábavnou a překvapivou. Podle ní patří k filmům, které se otisknou do paměti celé generace.

Podle Germaina Lussiera z blogu io9 posunul Rian Johnson, pro něhož byl Poslední z Jediů prvním režisérským i scenáristickým setkáním s kultovní sérií, hranice Star Wars. I on předpokládá, že se o tomto „úžasném filmu“ bude ještě dlouho mluvit.

Kristopher Tapley z týdeníku Variety připouští, že je film možná příliš dlouhý a všeho je v něm příliš, ale stejně jde prý o jedinečný zážitek. V jiném tweetu pak fanoušky napíná, že se toho v novém příběhu „hodně stane“. 

A Anthony Breznican z Entertainment Weekly navíc dodává, že se ale nestane nic tak, jak si diváci myslí. Poslední z Jediů je prý nejprve rozloží, ale pak se jim zase vše poskládá dohromady.

Americký kritik Erik Davis se domnívá, že novinka je nejlepším filmem Star Wars od Imperium vrací úder z roku 1980. Označuje ho za naprosto fantastický, chytlavý a zábavný, vyzdvihuje především bitvy.

Tim Molloy z webu The Wrap má podobný pocit. I podle jeho názoru dosahuje pokračování laťky původních Star Wars.

Nic konkrétnější se zatím fanoušci o pokračování ságy rodu Skywalkerů nedozvídají. Distributor obecně slibuje, že hrdinové galaxie prožijí strhující dobrodružství, při nichž se odhalí prastará tajemství a události z minulosti. 

Jisté je, že do příběhu se vrací Luke Skywalker (Mark Hamill), který se v předchozím díle jen mihl. V roli princezny Leii se objeví herečka Carrie Fisherová, pokračování dotočila nedlouho před svou smrtí v prosinci loňského roku.

Stejnou postavu ztvárnila už v původní trilogii, od jejíhož prvního dílu – Nová naděje – uplynulo letos čtyřicet let. Natáčela se do roku 1983, poté na přelomu milénia vznikly ještě prequely už tehdy kultovní série. Fenomén Star Wars pak v roce 2015 opět oživilo pokračování s podtitulem Síla se probouzí. Premiéra další epizody je plánována na rok 2019, režie se opět ujme J. J. Abrams, který Hvězdné války s úspěchem na plátna vrátil.