Open ZUŠ! Magdalena Kožená podpoří české umělecké školy

Mezzosopranistka Magdalena Kožená podpoří české základní umělecké školy. Založila nadační fond, jehož cílem je chránit jejich systém vzdělávání a upozornit veřejnost na jeho jedinečnost. Konkrétní poslání a plány fondu budou představeny na donátorském galavečeru 26. února v pražském Rudolfinu, kde Koženou doprovodí orchestr La Cetra Barockorchester Basel pod taktovkou Andrey Marcona.

Magdalena Kožená
Zdroj: Magdalena Kožená

Spolupatronem fondu je generální ředitel České filharmonie David Mareček. Spolu s Koženou chtějí na donátorském večeru posbírat finanční prostředky. Akce Open ZUŠ plánuje podobné akce jednou ročně. „Ale mým plánem je také jednou do roka uspořádat galakoncert, přispět mým honorářem a dát tak další podnět k činnosti nadace,“ pronesla tuzemská pěvkyně, která začínala svou uměleckou dráhu v jedné z lidových škol umění v Brně.

„Základní umělecké školy tvoří kořeny naší kulturnosti, naší lásky k umění. Ve světovém měřítku jsou zcela unikátním vzdělávacím systémem, který je třeba hýčkat, rozvíjet a podporovat.“

Magdalena Kožená

Mezzosopranistka

Fond si klade za cíl zviditelnit systém ZUŠ a představit ho veřejnosti jako prostředí pro vyhledávání, rozvoj a podporu dětských talentů. Krom toho chce Kožená podpořit umělecké školy při vytváření vlastních projektů nebo při komunikaci s rodiči a veřejností.