Zemřel režisér nové vlny Jacques Rivette

Ve věku 87 let zemřel v pátek francouzský režisér Jacques Rivette. V posledních letech trpěl Alzheimerovou nemocí. Od počátku 50. let psal pro vlivnou revue Cahiers du cinéma. Proslavil se náročnými intelektuálními snímky Jeptiška nebo Célina a Julie si vyjely na lodi.

Jacques Rivette
Zdroj: ČTK/AP/Euler Michel

Jacques Rivette patřil mezi klíčové autory francouzské nové vlny, která v padesátých a šedesátých letech minulého století změnila tvář světové kinematografie. Základní členové hnutí, mezi něž dále patřili třeba Francois Truffaut, Jean-Luc Godard nebo Éric Rohmer, začínali jako kritici pro vlivný filmový časopis Cahiers du cinéma.

Rivette, který se narodil roku 1928 v Rouenu, spolupracoval s Cahiers du cinéma od roku 1952, v letech 1963 až 65 byl šéfredaktorem. Coby režisér začal na konci padesátých let několika krátkými filmy, celovečerně debutoval roku 1958 filmem Paříž nám patří.

Skandální Jeptiška

Proslavil ho však teprve film Jeptiška (1965), který způsobil skandál. Snímek byl francouzskou cenzurou nejprve zakázán a uveden až o rok později pod jiným názvem na festivalu v Cannes díky spisovateli André Malrauxovi, který tehdy působil jako ministr kultury. 

Stylistické experimenty Šílená láska (1967) a Out 1 (1970), které výrazně překračovaly běžnou stopáž (Out 1 trvá dohromady 13 hodin), sice Rivetta zapsaly do dějin kinematografie, ale nepřinesly mu větší diváckou přízeň, jakou si získaly filmy Truffauta nebo Godarda.

Širší ohlas si získaly fantazie Célina a Julie si vyjely na lodi (1974) nebo zfilmovaná Balzacova povídka Krásná hašteřilka (1991). I ve zralém věku Rivette pokračoval ve tvorbě divácky náročných filmů. Posledním snímkem je drama 36 pohledů z vrcholu Saint-Loup (2009).