Vidím, neboť je noc. Je to yen surrealismus

Výraznou osobnost evropského surrealismu - Toyen - představuje návštěvníkům pražské Museum Kampa. Průřez tvorbou česko-francouzské malířky nadělilo k 95. narozeninám spoluzakladelce muzea Medě Mládkové, která měla možnost se s Toyen setkat.

„Meda Mládková totiž v padesátých letech minulého století v rámci publikační činnosti ve svém exilovém nakladatelství Edition Sokolova vydala jako jednu z prvních knih autorčinu první francouzskou monografii Toyen, která byla na tehdejší dobu mimořádně působivě graficky provedená. Meda Mládková spolu s manželem Janem Mládkem dostali od autorky darem několik děl, která budou rovněž součástí výstavy,“ vysvětlil  člen Správní rady Nadace Jana a Medy Mládkových Jiří Pospíšil.

Meda Mládková při zahájení výstavy Toyen v Museu Kampa (2015)

Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

Výstava s názvem Vidím, protože je noc je průřezen figurálního díla Marie Čermínové čili Toyen, a to od rané fáze její tvorby z poloviny dvacátých let přes surrealistické období třicátých a čtyřicátých let až po její pařížský poválečný pobyt. Tematicky se instalace zaměřuje na malířčin vztah k ženství a také na její přátele básníky, zejména z okruhu pařížské surrealistické skupiny.

„Fascinovala mě svou nespoutaností: těžkým dětstvím, kdy prohlašovala, že žádnou rodinu nikdy neměla a nemá, brzkým odchodem z domova v šestnácti letech. Postavením se na vlastní nohy… Zkrátka přitahovala mě svou odvahou, vzdorem proti všemožným autoritám, tím, že žila po svém.“

Meda Mládková o Toyen

Nechybí Spící

Návštěvníci uvidí například stěžejní díla, která Toyen představila na první a druhé surrealistické výstavě v roce 1934 a v roce 1938, včetně jejího nejspíš nejznámějšího obrazu Spící

„Výstava rovněž vyzdvihuje i poválečnou tvorbu Toyen, mimo jiné tři nejvýznamnější obrazy její závěrečné tvorby z druhé poloviny šedesátých let – Zástěna, Zatmění a Když zmlknou zákony, které jsou společně vystaveny v Praze vůbec poprvé," doplnil kurátor výstavy a autor monografie o Toyen Karel Srp.

Video Události
video

Vidím, neboť je noc

Výstava Vidím, neboť je noc je přístupná do 3. ledna příštího roku. Její zahájení provázela oslava narozenin Medy Mládkové, spojená s autogramiádou a také volným vstupným na další výstavy Musea Kampa.