Zloději zelených koní teď mají zálusk na film

Jižní Afrika má diamanty a zlatokopy, my tady v jižních Čechách máme vltavíny a jejich ilegální kopáče, uvozuje příběh svého druhého celovečerního filmu režisér Dan Wlodarczyk. Drama Zloději zelených koní začal před pár dny natáčet podle námětu Jiřího Hájíčka, jenž je i autorem stejnojmenné knihy.

Pavel Liška při natáčení filmu Zloději zelených koní
Zdroj: Cineart Autor: M. Buchtová

Jiří Hájíček je jihočeským autorem. Prostředí tohoto kraje ovlivňuje jeho texty, z nichž poslední román - Rybí krev - o osudech lidí ve stínu vznikajícího Temelína se stal knihou roku 2013 v cenách Magnesia Litera. Podle Dana Wlodarczyka, jenž je autorem scénáře (spolu s Hanou Wlodarczykovou) by jinde nemohl vzniknout ani film.

Snímek sleduje osudy dvou kamarádů na pozadí příběhu o kopáčích vltavínů, pro něž se ilegální těžba těchto polodrahokamů stala nekontrolovanou vášní i způsobem obživy. Ve střední Evropě 21. století a za hranicí zákona žijí svůj sen o nezávislosti a svobodě - až do hořkého vystřízlivění. 

Tvůrci slibují propletenec přátelství, zrady, lásky a zklamání se sociálním akcentem. „Sociálním proto, že ačkoliv společnost ilegálních prospektorů je barvitá, jedinečná a jinde neopakovatelná, není to příběh jen o dobrodruzích, ale i o venkovanech v holinách a montérkách, kteří se musejí ohánět, aby uživili rodinu a děti, a kteří se prospektorství věnují z důvodů čistě hmotných - aby vyžili,“ vysvětlil Wlodarczyk.

Z muzea vltavínů v Českém Krumlově. I v tomto městě se bude film natáčet.

Zdroj: ČTK
Autor: David Veis

Zloději zelených koní jsou jeho druhým celovečerním filmem (po debutu Indián a sestřička z roku 2006), režisérské zkušenosti získával na seriálech, mimo jiné na Případech 1. oddělení. Do hereckého obsazení své novinky vybral Pavla Lišku, Marka Adamczyka, Jenovéfu Bokovou či Gabrielu Míčovou.

Snímek, vznikající v koprodukci České televize, se bude natáčet především v lokalitách jižních Čech, ale také v Praze, Berouně a Příbrami.

Video Události v kultuře
video

Zloději zelených koní ve filmu