Šokující i dojemná narkomanka Katka na ČT2

Praha - Nejsledovanějším dokumentem českých kin, ověnčeným mnoha domácími i zahraničními cenami, se stal časosběrný dokument Heleny Třeštíkové Katka. Snímek přináší šokující i dojemnou výpověď o třinácti letech narkomanky, jejích vzestupech, zápasech s drogou, se životem, se sebou. Sleduje boj mladé ženy o znovuzískání sebeúcty a uplatnění v každodenním životě. Televizní premiéru koprodukčního filmu ČT uvede Dvojka ve čtvrtek 30. června od 20:05 hodin.

Katčin životní příběh začíná zdánlivě všedně. Jako mnoho jiných mladých dívek se chce i ona odlišit od ostatních, chce být svobodná a nezávislá. Nechce vést stereotypní život. Záhy pozná svět drog a začne být závislá na heroinu. Droga jí zdánlivě nabízí onu vytouženou svobodu, ale ve skutečnosti ji o nezávislost připravuje. V šestnácti letech odchází z domova a začíná se propadat do polosvěta velkoměsta. Od této chvíle Katčin příběh připomíná zápletku antické tragédie, v níž je nemožné, aby se člověk vzepřel vlastnímu osudu. Pokud se o to přece jenom pokusí, ještě víc pod jeho tíhou padá.

Princezna Katka bojuje s králem heroinem

Katka zkouší několikrát abstinovat, vystřídá dva partnery, ale oba jsou stejně jako ona drogově závislí. Poslední pokus zvítězit nad drogou se objevuje v okamžiku, kdy očekává narození dcery Terezky. Ta pro Katku a jejího druhého přítele Romana zpočátku skutečně představuje silnou motivaci, ale vůle narušená letitým přijímáním drogy není schopná vyvolat v ženě trvalejší pocit zodpovědnosti. Katka je uznána nesvéprávnou a vytoužená dcera spojená s hmatatelným pocitem štěstí se jí natrvalo vzdaluje.

Helena Třeštíková, režisérka

„Na začátku natáčení časosběrného dokumentu netuším, jak se příběh bude vyvíjet. V tomto případě jsem si velmi přála, aby měl film nějakou katarzi. To se bohužel nestalo… Jediné, v co doufám, je, že film, který není příliš optimistický, může zasáhnout především mladé diváky a třeba jim i pomoci, pokud řeší problém drog.“

Dokumentární film Katka vznikl v koprodukci společnosti Negativ a České televize. Na festivalu Open City v Londýně získal snímek zvláštní ocenění poroty, festival MakeDox v Makedonii přinesl filmu hlavní cenu „Onion Award“ za nejlepší film v mezinárodní soutěži. Dvakrát byl také oceněn na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů RIDM v kanadském Montrealu. Za rok 2010 získal snímek Katka Českého lva za nejlepší dokument, ve stejné kategorii získal historicky první Cenu české filmové kritiky.

Reprízu dokumentu Katka odvysílá program ČT2 ve čtvrtek 7. 7. od 11:10 hod.