Umělecký kovář tvoří křížovou cestu, bude v krajině u Přibyslavi

Umělecký kovář Petr Štáfl pracuje na křížové cestě, která bude rozmístěná v krajině u Přibyslavi. Poutníky povede do kopce ke čtyřmetrovému kovovému kříži, jenž byl u osady Uhry osazen loni a jehož autorem je také Štáfl. Podnětem ke vzniku dalšího díla bylo to, že o Velikonocích byly kvůli epidemii koronaviru zavřené kostely, kde většinou křížové cesty bývají.

Křížovou cestu Štáfl tvoří po dohodě s přibyslavským knězem Pavlem Sandtnerem. „Pan farář neměl kam s lidmi jít. Tak mě požádal, jestli bych něco nezkusil vymyslet,“ vypráví.

Křížová cesta sleduje události spojené s ukřižováním Ježíše. „Cestu jsem udělal jen pomocí jedné postavy, Ježíše Krista. Má to fungovat jako jakýsi dialog mezi poutníkem a zastavením,“ uvedl Štáfl.

Za první vzorové dílo zvolil 12. zastavení zobrazující umírajícího Ježíše. Subtilní vrchní část s postavou Krista je na poměrně masivní podstavě. „To má také svoje opodstatnění, ten spodek má vyznačovat jakousi pozemskou tíži. Zároveň je to odstupňované, což může představovat stoupání na vrch Golgotu,“ přiblížil některé ze symbolických významů.

Křížová cesta z kovu bude mít čtrnáct zastavení, přičemž posledním bude již vztyčený kříž. Každé zastavení bude vysoké okolo 1,8 metru, vážit bude asi šedesát kilogramů. Kovář má teď v plánu vytvořit podstavce pro zbývající zastavení. „To je spíš řemeslná práce. Na konec si nechám postavy, protože tam je trošku potřeba invence, tak aby na to člověk měl klid,“ plánuje.

V krajině by se zastavení mohla objevit před Velikonocemi

Zastavení budou lemovat přes kilometr dlouhou cestu k Uhrám z Hesova u Přibyslavi. Osazování nových výtvarných děl bude navazovat na chystané úpravy cesty. Před příštími Velikonocemi by podle Štáfla mohla být křížová cesta na některém místě vystavená alespoň provizorně. „Finálně to bude osazené až v roce 2023,“ předpokládá.

Kovář Štáfl je také autorem návrhu na venkovní betlém z kovu, skla a ze dřeva, který by měl během adventu a vánočních svátků stát v Přibyslavi. Při tvorbě betléma by chtěl spolupracovat s dalšími místními umělci a řemeslníky. I k této aktivitě přispěla epidemie, kvůli níž Přibyslav přišla o akci s živým betlémem. Na nový betlém už probíhá sbírka.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kraj Vysočina

Z ferraty ve Víru museli letos sundávat už pět lidí, kteří přecenili síly

Při lezení na ferraty někteří lidé přeceňují síly. I přes to, že jim nechybí doporučené vybavení, nezvládnou náročnost úseku nebo nedodržují pravidla. Z ferrat ve Víru už správci museli pomáhat dolů pěti lidem. Na skály lezou často rodiny s dětmi, a vystavují je tak nebezpečí.
29. 5. 2025

Nadávky a bití. Aktivisté ukázali další záběry z chovů skotu

Nadávky, bití a jiné špatné zacházení se zvěří. Aktivisté zveřejnili video ze skrytých kamer umístěných ve čtyřech českých chovech – v jednom na Vysočině a třech v Jihomoravském kraji. Záznamy nyní vyhodnotí Státní veterinární správa. Chov na Vysočině už dříve na základě stejných záběrů prošetřovala, případy z jihu Moravy jsou zřejmě nové. Většina záznamu podle spolku pochází z roku 2024.
22. 5. 2025

Jindřichohradecké úzkokolejky jsou na prodej za sto milionů

V rámci insolvenčního řízení se prodávají vlaková nádraží, trať i desítky vagónů na jihu Čech a na Vysočině. Jindřichohradecké úzkokolejky jsou na prodej poprvé od vyhlášení úpadku před téměř třemi lety za cenu sto milionů korun. V případě, že se zájemce najde, by ovšem provoz tratě obnovit nemusel. Ten se zastavil kvůli dluhům po zhruba sto dvaceti letech. Na prodej je celkem patnáct nádražních budov, z toho čtyři z nich jsou upravené na apartmány, do kterých lidé stále jezdí.
21. 5. 2025

Dopravu v Jihlavě komplikují uzavírky, nejhorší situace bude o prázdninách

Kvůli opravám vozovek, dokončování multifunkční arény a stavbě centrálního dopravního terminálu čeká řidiče v Jihlavě řada dopravních uzavírek. Nejhorší situace bude o prázdninách, kdy bude kvůli výměně povrchu vozovky neprůjezdný jihlavský tunel a auta se budou muset proplétat ulicemi města.
20. 5. 2025

Kontejnery na tříděný odpad přetékají. Lidé mohou využít i sběrné dvory

Svozové společnosti po celé republice se potýkají s problémem přeplněných kontejnerů na papír a plasty. Množství odpadu ukládaného zejména do žlutých nádob podle mluvčího SAKO Brno Michala Kačírka roste. Obyvatelům města krom kontejnerů doporučuje i větší využívání sběrných dvorů pro objemný odpad. Pravidla porušují často i podnikatelé, kteří si musí ze zákona zajistit vlastní svoz odpadu, ale zneužívají kontejnery pro fyzické osoby.
19. 5. 2025

Spor o billboardy na D1. Reportéři ČT zachytili incident ve Velkém Meziříčí

Reklamní billboardy kolem dálnic jsou od roku 2017 zakázané, přesto jsou vidět na různých místech po Česku. Některé reklamní agentury brání úřadům v jejich likvidaci a snaží se ji co nejdéle zdržovat. Pokud selžou, neváhají odstraňování reklam blokovat i fyzicky v terénu. Reportéři ČT jeden takový incident natočili u dálnice D1 ve Velkém Meziříčí se skrytou kamerou.
13. 5. 2025

Na řadě míst lidé stále objevují druhoválečné kryty a bunkry

I po osmdesáti letech se na některých místech dochovaly úkryty z druhé světové války. Někdy je objevují příbuzní nebo majitelé nemovitostí náhodou, například při stavebních pracích. Často tato místa vyprávějí málo známé příběhy odbojářů nebo ilustrují, co se dělo v přelomových okamžicích války.
7. 5. 2025

Půdní sucho sílí

Na třetině území Česka jsou aktuálně tři nejhorší stupně intenzity půdního sucha a s ohledem na předpověď počasí na dalších devět dnů se má situace nadále mírně zhoršovat, ukazují výsledky projektu Intersucho. Podobný výhled je i na západě Slovenska.
6. 5. 2025
Načítání...