Ropa z Družby je čistá, podezření na kontaminaci se nepotvrdilo

Další testy a rozbory nepotvrdily novou kontaminaci ropy v ropovodu Družba, s odkazem na informace od petrochemického holdingu Unipetrol to v úterý řekl předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr. O podezření na kontaminaci informoval v pondělí ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). 

Těžba ropy v Rusku
Zdroj: Reuters Autor: Sergei Karpukhin

Švagr řekl agentuře ČTK, že Unipetrol obnoví příjem ropy z ropovodu Družba v úterý odpoledne.  

Havlíček původně informoval o tom, že zvýšené hodnoty byly naměřeny na ukrajinsko-slovenských hranicích. Slovenský přepravce ropy Transpetrol informace o kontaminaci ropy popřel, podle Havlíčka ale znečištění zjistily rozbory, jejichž správnost se bude ověřovat. „Příčina anomálního nárůstu chloridů se nepodařila nalézt,“ uvedl nyní Švagr.

Ropovod vedoucí z Ruska se v Bělorusku rozděluje na dvě větve. Severní vede do Polska a Německa, jižní přes Ukrajinu do Maďarska, na Slovensko a do České republiky.

Na konci dubna se do ropovodu Družba dostala ropa znečištěná organickými chloridy, které mohou poškodit rafinerie. Země napojené na ropovod proto dovoz prostřednictvím tohoto ropovodu dočasně zastavily. Do Česka byl dovoz obnoven koncem května.

V severní části ropovodu vedoucí z Běloruska do Polska byla minulou středu zjištěna nová kontaminace ropy organickými chloridy. Podle zpravodajského serveru RBC to oznámil ruský provozovatel ropovodů Transněfť. Dodávky ropy byly v tomto úseku přerušeny ve středu 19. června večer a opět obnoveny ve čtvrtek 20. června.