Huawei je jako těžce poškozené letadlo, tržby výrazně klesnou, míní zakladatel firmy

Tržby čínského výrobce telekomunikačních zařízení Huawei, který čelí obchodním restrikcím ze strany Spojených států, budou v letošním a příštím roce o 30 miliard dolarů (683 miliard korun) nižší, než se předpokládalo. Uvedl to podle agentury AP zakladatel podniku Žen Čeng-fej. Potvrdil rovněž, že restrikce mají velmi negativní dopad na odbyt chytrých telefonů Huawei v zahraničí. Svou firmu přirovnal k těžce poškozenému letadlu.

Zakladatel čínské společnosti Huawei Žen Čeng-fej
Zdroj: ČTK/AP Autor: Vincent Yu

Roční tržby by se podle zakladatele měly letos i napřesrok pohybovat kolem 100 miliard dolarů, zatímco v loňském roce dosáhly zhruba 105 miliard dolarů, napsala agentura AP.

Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, firma to však dlouhodobě popírá. Spojené státy v polovině května zařadily Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, aby mohly čínské firmě dodávat své produkty.

Společnost Huawei podle zakladatele nepředpokládala, že odhodlání USA zlomit ji bude „tak silné a tak pronikavé“. „Neočekávali jsme, že na nás zaútočí v tolika ohledech,“ řekl Žen.

Agentura Bloomberg o víkendu uvedla, že firma Huawei se v důsledku amerických restrikcí připravuje na propad dodávek svých chytrých telefonů v zahraničí o 40 až 60 procent. Aby tento pokles kompenzovala, chce podle zdrojů Bloombergu v letošním roce získat až poloviční podíl na čínském trhu. Také Žen podle agentury AP uvedl, že pokles prodeje chytrých telefonů v zahraničí by měl činit 40 procent.

Telefony Huawei by mohly z globálního trhu zmizet

Huawei je nyní druhým největším výrobcem chytrých telefonů za jihokorejským Samsungem. Analytici oslovení agenturou Reuters však v květnu uvedli, že odbyt telefonů Huawei by mohl letos v důsledku amerických sankcí klesnout až o čtvrtinu. Nevyloučili ani možnost, že telefony této značky by časem mohly zcela zmizet z globálního trhu.

Podle zdrojů agentury Reuters obeznámených se situací se nyní američtí výrobci čipů snaží přimět Washington, aby zmírnil restrikce na prodej jejich produktů firmě Huawei. „Není to o podpoře Huawei. Je to o odvrácení újmy americkým podnikům,“ uvedl jeden ze zdrojů.

Současné problémy společnosti Huawei podle jejího zakladatele „nezpůsobily americké podniky, ale spíše odlišné postoje některých politiků“. „Domnívám se, že obě strany utrpí újmu. Nikdo nezvítězí,“ prohlásil Žen.