Tlak na Huawei rychle sílí. Google zřejmě omezí čínské firmě využití operačního systému Android

Společnost Google se chystá omezit čínské firmě Huawei používání svého operačního systému Android. Ta kvůli tomu přijde o aktualizace a později i o přístup k řadě služeb amerického gigantu, jako jsou například aplikace Play Store, Gmail a YouTube. Google tak reaguje na krok amerického ministerstva obchodu, které zařadilo Huawei na černou listinu. A podle agentury Bloomberg se rozhodly zmrazit dodávky pro Huawei i další velké americké firmy, například Intel, Qualcomm nebo Broadcom.

Video Události
video

Události: Tlak na Huawei sílí

„Dokud nebudeme mít jasné vyjádření Googlu, je obtížné spekulovat o důsledcích (opatření),“ komentoval zprávu agentury Reuters podle serveru BBC analytik Ben Wood z poradenské firmy CCS Insight. Připustil ale, že důsledky pro Huawei by mohly být „velké“.

Následky kroku v této chvíli zkoumá také samotná společnost Google, jak uvedla ve svém prohlášení. 

Podle agentury Reuters to znamená, že čínská společnost by mohla používat jen software nebo hardware, který je pod otevřenou licencí k volnému používání. Nové smartphony Huawei by ale naopak ztratily přístup k řadě oblíbených služeb Googlu, jako jsou například jeho aplikace Play Store, Gmail a YouTube.  A také by nebyly k dispozici aktualizace operačního systému, a to ani ty bezpečnostní.

Společnost Google také ale oficiálně uvedla, že současných mobilních telefonů a jiných zařízení se systémem Android se ukončení spolupráce nedotkne.

V tuto chvíli ale stále probíhá diskuze ve společnosti Google, jak bude či nebude probíhat spolupráce. 

„V krátkodobém horizontu by to mohlo Huawei na Západě velmi uškodit. Zákazníci by nechtěli telefon s Androidem, který by postrádal přístup ke službě Google Play Store, jejímu virtuálnímu asistentovi nebo k aktualizacím zabezpečení,“ myslí si redakční specialista BBC na technologie Leo Kelion. 

Huawei chystá plán B

Pozitivum by podle něj naopak mohlo přijít v dlouhodobém horizontu, kdy by to výrobce chytrých telefonů donutilo vytvořit „životaschopnou alternativu k operačnímu systému Googlu“.

„Co se týče Huawei, zdá se, že se (firma) připravila na možnost, že bude odříznuta od amerického know-how,“ připomíná Kelion s tím, že Huawei už má kupříkladu vlastní procesory a letos také zástupce čínské společnosti řekl německému listu Die Welt, že chystá plán B – tedy vlastní operační systémy. 

Zmrazit dodávky komponent pro čínskou firmu se podle agentury Bloomberg rozhodly i další velké firmy. Je mezi nimi údajně společnost Intel, která Huawei dodává čipy pro počítačové servery, výrobce procesorů a modemů Qualcomm, společnost Xilinx, která vyrábí čipy pro počítačové sítě, nebo firma Broadcom, další klíčový dodavatel společnosti Huawei. Jejich vedení zaměstnancům sdělilo, že až do dalšího rozhodnutí nebudou společnosti Huawei dodávat žádné výrobky.

Zablokování dodávek pro Huawei může zbrzdit rozvoj 5G sítí, míní Bloomberg

Zablokování dodávek pro Huawei může zbrzdit rozvoj bezdrátových sítí 5G po celém světě, píše Bloomberg. Může rovněž narušit obchodní aktivity velkých amerických výrobců počítačových čipů, jako je firma Micron Technology. Americké firmy jsou ve stále větší míře závislé na hospodářském růstu Číny a nynější krize může ekonomiku USA poškodit, uvedla agentura.

Firma Huawei mezitím oznámila, že bude dál zajišťovat bezpečnostní aktualizace a další služby uživatelům. Budou se týkat globálně všech dříve prodaných a skladových chytrých telefonů a tabletů. „K rozvoji a růstu Androidu po celém světě jsme podstatně přispěli. Huawei bude dál poskytovat bezpečnostní aktualizace a další služby všem chytrým telefonům a tabletům Huawei a Honor, které byly prodány nebo které jsou globálně ve skladech,“ uvedla firma v prohlášení.

Video Události, komentáře: Google zřejmě omezí čínské firmě využití operačního systému Android
video

Události, komentáře: Google zřejmě omezí čínské firmě využití operačního systému Android

Huawei si každopádně vytvořila zásobu dostatku čipů a dalších kriticky důležitých součástek, aby svůj provoz zajistila na nejméně tři měsíce, napsal dále Bloomberg. Na možné zastavení amerických dodávek se připravuje od poloviny roku 2018, mimo jiné i tím, že vyvíjí vlastní čipy. Poslední události by ale přesto mohly Huawei poškodit.

„Extrémní scénář je takový, že Čína by zůstala několik let pozadu a mohla by (zastavení amerických dodávek) dokonce považovat za akt války. Podobné zhroucení by mělo masivní dopad na globální telekomunikační trh,“ soudí analytik společnosti Rosenblatt Securities Ryan Koontz.

Americké ministerstvo obchodu minulý týden zařadilo společnost Huawei Technologies a jejích sedm desítek odboček na černou listinu, což firmě výrazně zkomplikuje přístup k součástkám a komponentům nabízeným americkými podniky. 

Americké tajné služby podezírají Huawei ze spolupráce s čínskou rozvědkou, což ale firma popírá. Podle některých se tak Washington snaží omezit globální expanzi firmy Huawei Technologies.

Už v sobotu ale mluvčí amerického ministerstva obchodu uvedla, že vláda by brzy mohla restrikce dočasně uvolnit, aby zůstala zachována spolehlivost sítí a stávajícího síťového vybavení. Výjimka by trvala 90 dnů, ani v tomto období by ale čínská firma nesměla nakupovat americké součástky za účelem výroby nového zboží.

Rizika v souvislosti se spuštěním nových sítí 5G

Huawei čelí rostoucímu tlaku ze strany západních zemí hlavně v souvislosti s možnými riziky vyplývajícími z používání svých produktů v mobilních sítích 5G nové generace. Několik států včetně USA se obává, aby Peking nevyužíval zařízení Huawei ke špehování.

V Česku varování vydal Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), podle kterého používání softwaru i hardwaru čínských firem Huawei a ZTE je pro kritickou infrastrukturu bezpečnostní hrozbou.

Firma obvinění odmítá a tvrdí, že je zcela nezávislá na čínské vládě. Některé státy i přesto zablokovaly telekomunikační společnosti používání produktů v mobilních sítích 5G, píše BBC.

Omezení aplikací Huawei citelně zasáhne, míní odborníci

Omezení aplikací typu Google Maps nebo Gmail by bylo pro čínskou firmu Huawei velkou ranou, řekl bývalý náměstek ministra průmyslu a obchodu Ondřej Malý. Podle prezidenta Výboru Nezávislého ICT průmyslu Jakuba Rejzka se Google nejspíš obává sankcí ze strany americké vlády. Ceny mobilních telefonů v Česku to podle něj nezmění.

Loni se podle analytické firmy Gartner ve východní Evropě nejvíce prodávala značka Samsung, Huawei byl druhý, když meziročně posílil o 56 procent a zvýšil svůj tržní podíl na 23 procent. Prodej mobilních telefonů v Česku loni vzrostl o procento na 4,53 milionu kusů. Téměř všechny prodané mobily na českém trhu jsou „chytré“, tedy s operačním systémem. Jejich podíl v sítích operátorů dosahuje 70 procent.

Video Zprávy ve 12
video

Google zřejmě omezí čínské firmě využití operačního systému Android

Podle Malého se Huawei na podobný krok připravoval. „Aby nedopadl jako společnost ZTE, kterou podobné odstřižení od amerických technologií skoro položilo. Používá vlastní čipy od vlastní dceřiné společnosti a vybudoval si velké skladové zásoby technologií, které nejsou snadno nahraditelné.

Nicméně pro celou řadu firem, které dodávají pro telefony Huawei součástky, je Huawei nejdůležitějším nebo jedním z nejdůležitějších zákazníků, takže krok americké administrativy bude mít velký vliv i na firmy v USA, Japonsku, na Tchaj-wanu a v Koreji,“ sdělil Malý. Firma se podle něj bude snažit časem nahradit zahraniční dodavatele čínskými firmami.

Daleko závažnější dopad podle něj pro firmu bude omezení softwaru. „Obchod s aplikacemi Play od Google a řada aplikací od Google, jako jsou mapy, Gmail, dokumenty a další, ale nejsou součástí Androidu a licencují se zvlášť. O ně může Huawei přijít, což je pro firmu velká rána. Telefon bez aplikací či s komplikovaným přístupem k aplikacím už není rozhodně tak atraktivní, jako jeho konkurence,“ dodal. Huawei podle něj údajně vyvíjí vlastní operační systém už od roku 2012.

„Otázka ale je, jak kvalitní bude a jak atraktivní bude na něj pro stovky milionů uživatelů přejít. Síla Androidu je v celém ekosystému kolem telefonu, v množství aplikací, které si uživatelé postupem času stahují zdarma nebo kupují,“ upozornil Malý.

Google se zřejmě bojí pokut

Podle Rejzka má Google příjem z aplikací, které se ale v Číně neprodávají. Tímto krokem tak ochrání západní trh před nárůstem čínské technologie.

„Myslím si, že se Google především bojí pokut ze strany americké administrativy. Ještě se nevyjasnilo, jestli ta Trumpova budeme říkat laicky 'blokáda' dodávek amerického zboží týká jenom hardwaru, nebo i softwaru, tedy dodávku zboží a služeb. Pokud bych spekuloval, co z toho Google má, tak to je především obava. Ale ten krok je drakonický,“ dodal.

Mluvčí společnosti Alza Patricie Šedivá uvedla, že je zatím brzy na odhad konečných dopadů kauzy na trh. „Nedostupnost klíčového software by ale byla naprosto zásadní pro každého výrobce smartphonů,“ dodala.