Ekonomika je slabší, než se čekalo. ČNB zhoršila odhad růstu

Česká národní banka v nové prognóze zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,5 procenta a pro příští rok na 2,8 procenta. Na tiskové konferenci po jednání bankovní rady to uvedl guvernér Jiří Rusnok.

Guvernér ČNB Jiří Rusnok
Zdroj: ČTK Autor: Michal Krumphanzl

V předchozí únorové prognóze centrální banka počítala pro letošní rok s růstem ekonomiky o 2,9 procenta a příští rok o tři procenta. 

Zároveň banka očekává slabší kurz koruny. Průměrný kurz koruny letos bude podle nového odhadu 25,3 koruny za euro a příští rok koruna posílí na průměrných 24,70. V předchozí únorové prognóze ČNB odhadovala pro letošní rok průměrný kurz 25 korun za euro a příští rok 24,20. 

V případě inflace ČNB odhad pro druhé čtvrtletí příštího roku zvýšila na dvě procenta. V únoru počítala s 1,9 procenta. Pro třetí čtvrtletí 2020 ponechala banka predikci na dvou procentech.

Celkově inflační tlaky podle Rusnoka polevují. Rizika pro odhadovaný vývoj jsou podle guvernéra zhruba vyrovnaná. Mezi rizika a nejistoty Rusnok zařadil výraznější a případně i dlouhodobější zpomalení růstu ekonomické aktivity v zemích eurozóny. Dalším rizikem jsou protekcionistická opatření ve světovém obchodě a vývoj kurzu koruny.

Video Události ČT: Schodek rozpočtu se zvýšil téměř na 30 miliard
video

Události ČT: Schodek rozpočtu se zvýšil téměř na 30 miliard

Zdroj: ČT24

Ministerstvo financí v dubnové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z lednových 2,5 procenta. Důvodem je především zhoršení ekonomického vývoje v zahraničí. Pro příští rok resort nechal výhled na 2,4 procenta. Česká bankovní asociace tento týden zhoršila odhad růstu české ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta z únorových 2,6 procenta.

Pro příští rok asociace očekává růst ekonomiky o 2,3 procenta. Mezinárodní měnový fond v jarním výhledu předpokládá pro Česko na letošek tempo růstu 2,9 procenta. Loni ekonomika stoupla o 2,9 procenta.