Michelinskou hvězdu obhájily letos dvě pražské restaurace

Jedno z nejprestižnějších světových ocenění pro restauratéry, Michelinskou hvězdu, pro letošní rok obhájily dva pražské podniky: La Degustation Boheme Bourgeoise a Field. Ty zůstávají jedinými restauračními zařízeními v České republice s tímto oceněním, uvádí nejnovější vydání gastronomického průvodce Michelin pro Evropu (Main Cities of Europe 2019).

Michelinskou hvězdou oceněná pražská restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise

Zdroj: ČTK Autor: Vít Šimánek

Celkový počet českých restaurací, které zmiňuje průvodce, se snížil ze 33 na 31, ale objevila se tři nová zařízení – Benjamin, Levitate a Salabka. Pět jich naopak zmizelo.

Symbol Bib Gourmand, který označuje dobrou kvalitu za přijatelnou cenu, inspektoři Michelinu přisoudili čtyřem pražským restauracím: Divinis, Eska, Na Kopci a Sansho, zatímco loni jich bylo šest.

„Již samotná přítomnost restauračního zařízení v seznamu Main Cities of Europe představuje pro jejich majitele, šéfkuchaře a celý personál obrovský úspěch,“ uvádí tisková zpráva s připomínkou, že návštěvy inspektorů, kteří rozhodují o případném zařazení podniku do průvodce, jsou vždy anonymní, což má zajistit objektivitu hodnocení.

Vůbec poprvé Praha získala michelinskou hvězdu v roce 2008, kdy se jí mohla pyšnit restaurace Allegro v hotelu Four Seasons a její šéfkuchař Andrea Accordi. Ten obdržel hvězdu pro Allegro celkem třikrát. Podnik Allegro mezitím zanikl.

V roce 2009 hvězdu dostala také restaurace Maze v hotelu Hilton slavného britského kuchaře Gordona Ramsaye, která však zanikla ještě předtím, než bylo ocenění oznámeno. Celkem tak hvězdu doposud získalo pět pražských restaurací.

Jedna hvězda Michelin označuje velice dobrou restauraci ve své kategorii, dvě hvězdy výtečnou kuchyni, která stojí za návštěvu, a tři hvězdy výjimečnou kuchyni, která stojí za zvláštní cestu. Pražské restaurace ale dosud nikdy v rámci jednoho hodnocení nezískaly více než jednu hvězdu.

Nově jsou v seznamu chorvatské restaurace, slovenské stále chybí 

Michelinský seznam letos doplnily restaurace z Chorvatska, konkrétně ze Záhřebu a Dubrovníku, a z Islandu, tedy z Reykjavíku. Letošní průvodce Main Cities of Europe uvádí více než 1900 restaurací z 38 největších měst 22 evropských zemí; Slovensko ve výčtu nadále chybí.

Společnost Michelin není jen výrobcem pneumatik, ale vydává rovněž mapy a gastronomické i turistické průvodce. Průvodce Main Cities of Europe se na trhu poprvé objevil před více než 100 lety.