Billa a Penny zaplatí pokutu 164 milionů korun. Od dodavatelů žádaly nezákonné platby za to, že vezmou jejich zboží

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže vyměřil obchodním řetězcům Billa a Penny Market ze skupiny Rewe pokutu 164 milionů korun za zneužití významné tržní síly. Rozhodnutí je pravomocné. Skupina Rewe pokutu akceptovala.

Souhrnná pokuta je nejvyšší pravomocná sankce, jakou dosud antimonopolní úřad za tento typ prohřešku uložil. Jediná vyšší pokuta, 183 milionů korun pro řetězec Globus z roku 2017, pravomocná není, protože Globus proti ní podal rozklad. 

Oba řetězce podle úřadu požadovaly od svých dodavatelů platbu, označovanou jako RBG bonus, šlo ale v podstatě o zalistovací poplatek za to, že od nich odebírají zboží. Po novelizaci zákona o významné tržní síle z roku 2016, který takové platby zakázal, označovaly tento poplatek za množstevní nebo cenovou slevu, kterou jim dodavatel poskytuje, uvedl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Předseda úřadu Petr Rafaj uvedl, že RBG bonus je v těchto podobách poplatkem bez reálného protiplnění, který byl vyžadován bez oprávněného důvodu a je nezákonný. „Současně byl v některých případech RBG bonus podmínkou dodávek potravin do předmětných obchodních řetězců,“ dodal.

Spolu s řetězci Billa a Penny Market dostala pokutu i společnost Rewe Buying Group (RBG) ze stejné skupiny, která poplatky administrovala. Právě podle zkratky jejího názvu – RBG – byly poplatky označeny jako RBG bonus. 

Firmy přiznaly vinu za nižší pokutu. Skupina Rewe nechce, aby se pochybení opakovalo

Rozhodnutí úřadu i pokuta už jsou pravomocné, protože řetězce přistoupily na takzvanou proceduru narovnání. Znamená to, že přiznaly vinu výměnou za snížení pokuty o 20 procent. Proti rozhodnutí tak už nemohou podat rozklad ani jej napadnout žalobou u soudu.

Pokuta je podle ředitele komunikace Rewe Group Michaela Šperla výsledkem dohody po několikaměsíčním „intenzivním a konstruktivním“ vyjednávání mezi společností a úřadem.

„Skupina Rewe dále podnikla odpovídající opatření, aby se podobné pochybení v budoucnu již neopakovalo. Je nutné zdůraznit, že úřadem vytknuté jednání bylo ukončeno již dávno před společnou dohodou, protože neodpovídalo obchodnímu konceptu skupiny Rewe,“ dodal Šperl.

Antimonopolní úřad za jiné prohřešky, než je zneužití významné tržní síly, uděloval i vyšší pokuty, ne vždy ale věc dospěje až k jejich zaplacení. Například za stavebnický kartel padla v roce 2016 pokuta 1,66 miliardy, o rok později ji ale zrušil krajský soud, jeho rozhodnutí potvrdil tento týden i Nejvyšší správní soud, a úřad se tak případem bude zabývat znovu. O týden dříve Nejvyšší správní soud potvrdil zrušení třísetmilionové pokuty za stavební kartel v jiném případě. 

Také devět mezinárodních strojírenských firem dostalo v únoru 2007 vysokou pokutu za kartel. Pokutu opakovaně řešily soudy, existenci kartelu potvrdil i Krajský soud v Brně. Přesto ale později antimonopolnímu úřadu připadlo o výši pokut rozhodnout znovu. V únoru 2016 nicméně řízení zastavil, protože uplynula lhůta pro uložení pokuty. Ve výsledku na tom vydělaly pokutované firmy, kterým stát musel vyplatit úroky z neoprávněně vybraných pokut.