Brexit a slabá poptávka. Britská ekonomika loni rostla nejpomaleji za šest let

Růst britské ekonomiky v loňském roce zpomalil na 1,4 procenta z předloňských 1,8 procenta. Jeho tempo tak bylo nejslabší od roku 2012, kdy pátá největší ekonomika světa vzrostla rovněž o 1,4 procenta. Podle serveru BBC to vyplývá z údajů, které zveřejnil britský statistický úřad. Za zpomalením hospodářského růstu je podle analytiků hlavně nejistota ohledně odchodu Velké Británie z Evropské unie a také slabá zahraniční poptávka.

V samotném čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt (HDP) Británie v souladu s očekáváním analytiků v anketě agentury Reuters zvýšil proti předchozím třem měsícům o dvě desetiny procenta. Tempo růstu tak výrazně zpomalilo z šesti desetin procenta ve třetím kvartálu.

„HDP v posledních třech měsících roku zpomalil. Prudký propad zažívá výroba automobilů a ocelářských produktů a klesá také stavebnictví,“ uvedl Rob Kent-Smith ze statistického úřadu.

Podnikové investice se ve čtvrtém čtvrtletí meziročně propadly o 3,7 procenta. To představuje nejprudší pokles od prvního kvartálu 2010. Výdaje domácností se nicméně o 1,9 procenta zvýšily.

Video Studio ČT24
video

Bankéř Plíva: Brexit za vše nemůže

„Svádět celý vývoj HDP na jedinou věc, na brexit, by bylo myslím přehnaně silné. Brexit má určitě svůj vliv, ale je jedním z mnoha. Celá Evropa i svět zažívají ekonomické zpomalování a pochopitelně, ve Velké Británii je to ještě umocněné nějakou nejistotou. A myslím si, že jakákoliv váhavá situace je v tuto chvíli horší než brexit, i kdyby se vyřešil tou tvrdou cestou,“ míní investiční bankéř Rostislav Plíva.

Britská ekonomika tak podle něho doplácí na svou provázanost se světem, který také zpomaluje. A připomíná, že podle revidovaného odhadu z minulého týdne přibrzdila z 1,8 na jedno procento třeba i německá ekonomika, která představuje třetinu eurozóny. „A zpomaluje i Čína,“ dodává Plíva. 

Britská centrální banka snížila odhad růstu

Aktuální údaje statistického úřadu rovněž ukázaly, že v samotném prosinci se HDP meziměsíčně snížil o 0,4 procenta, ačkoli analytici počítali se stagnací. Britská libra v důsledku nepříznivých údajů o HDP prohloubila pokles a dostala se pod 1,29 USD. „Nejvíce mě znepokojují ty děsivé měsíční údaje o HDP,“ uvedl ekonom Kallum Pickering ze společnosti Berenberg. Upozornil, že měsíční data sice mohou více kolísat, přesto jsou ale špatným signálem pro začátek nového roku.

Britská centrální banka minulý týden snížila odhad letošního růstu domácí ekonomiky na 1,2 procenta z dříve očekávaných 1,7 procenta. „Růst britské ekonomiky koncem roku 2018 zpomalil a začátkem roku 2019 vykazuje známky dalšího ochabování,“ uvedla centrální banka. „Toto zpomalování odráží zejména slabší aktivitu v zahraničí a větší dopady nejistoty kolem brexitu doma,“ dodala.

Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v referendu, které se konalo v červnu 2016. Unii má Spojené království opustit letos 29. března, britský parlament ale zatím neschválil dohodu o podmínkách brexitu. Britský ministr pro mezinárodní obchod Liam Fox dnes upozornil, že ze zpomalování hospodářského růstu by neměl být viněn pouze brexit.

„Zjevně jsou tací, kteří považují brexit za jediný hospodářský faktor týkající se britské ekonomiky. Myslím, že zjistíte, že předpovídané zpomalení řady evropských ekonomik není bez spojitosti například se zpomalením v Číně,“ prohlásil.