E15: Firma Cryptelo, která prodávala českou digitální měnu, čelí insolvenci

Firma Cryptelo obchodující s vlastní virtuální měnou čelí insolvenci. Návrh podal podnikatel Alexej Petrásek. Soud mu vyhověl, vyzval věřitele technologického start-upu, aby se přihlásili o pohledávky, a společnosti omezil nakládání s majetkem. Cryptelo insolvenční návrh považuje za účelový. O případu informoval deník E15.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK/AFLO Autor: Yuriko Nakao

Podnikatel Petrásek se obává, že mohly být spáchány trestné činy zpronevěry, poškozování věřitelů či porušení povinnosti při správě cizího majetku. Firma Cryptelo tvrdí, že nemá existenční problémy a výzvu považuje za účelovou.

„Jedná se o účelový návrh, za kterým zřejmě stojí David Libiger, který byl odvolán ze všech funkcí v Cryptelu. Firma naplno funguje,“ řekl deníku E15 šéf společnosti Martin Baroš. Libiger, který v minulosti radil státní správě s vypisováním veřejných zakázek, to odmítl s tím, že jeho firmy insolvenční návrh ani přihlášku k němu nepodaly.

Petráskův insolvenční návrh, kterému dal soud za pravdu, výslovně jmenuje dva věřitele, sebe a Libigerovu firmu KL. Cryptelo jim dluží po splatnosti už třetím rokem přes 5 milionů korun, píše E15.

Firma Cryptelo v lednu prodala investorům vlastní digitální měnu v hodnotě více než 20 milionů korun a věřitelům údajně dluží miliony, dodává E15. S kryptoměnou společnost neobchoduje na burzách, takže není známá její tržní cena. Nejde o jedinou tuzemskou firmu podnikající s alternativními měnami, jež čelí potížím. Propad poznamenaly projekty Worldcore, esports.com i Signals.