Kladenskou huť Poldi vydražila na třetí pokus za 256 milionů firma Elaria Group

Kladenskou huť Poldi vydražil zájemce na třetí pokus za 256 milionů korun. Vyvolávací cena byla 160 milionů korun, hodnota podniku je podle znalce o 20 milionů vyšší. Vydražitelem je firma Elaria Group, uvedl insolvenční správce. Předchozí dvě dražby byly zmařeny, vydražitelé za podnik ve stanovené lhůtě nezaplatili. 

V nynější dražbě svedli souboj dva uchazeči. Vítěze zastupovala žena hovořící s ruským přízvukem, která měla problém s českými číslovkami. Licitátor ji musel upozornit, že je částku potřeba vyslovit srozumitelně. „Ze zákona částka musí být v korunách a musí být řečena česky,“ uvedl Josef Machů z dražební společnosti Prokonzulta. Kdyby toho účastnice nebyla schopna, musela by mít překladatele, což ale nakonec nebylo nutné.

Žena novinářům nechtěla říct, koho zastupuje ani jaké jsou plány firmy. Podle obchodního rejstříku má Elaria Group jako předmět podnikání pronájem nemovitostí, správu vlastního majetku a výrobu, obchod a služby neuvedené v přílohách 1 až 3 živnostenského zákona. Jednatelem je sedmdesátiletý muž z Prahy.

Společnost má sídlo v moderní administrativní budově v Praze 4. Jde však jen o virtuální kancelář spravovanou firmou Smart Office & Companies, která se zabývá poskytováním prestižních sídel pro firmy a prodejem předzaložených společností. V recepci budovy má Elaria Group jen malou vizitku na velké tabuli s přehledem klientů správcovské společnosti.

Druhým uchazečem byl zástupce firmy Opimo Trade z Velké Polomi, který se účastnil i předchozích dvou dražeb. Ani on nechtěl o záměrech své společnosti nic říci s poukazem, že neuspěl.

Zaplaceno má být do 1. října

Insolvenční správce Adam Sigmund uvítal dosažení ceny, jež převýšila hodnotu určenou znalcem. Připomněl, že lhůta pro zaplacení končí 1. října. „Doufáme, že tentokrát nedojde ke zmaření,“ řekl.

Zástupce odborů Jozef Kónya podotkl, že dražba je úspěšná až tehdy, kdy se složí celá částka. Nynějšího vydražitele prý nezná. „Absolutně nevím, o koho jde, ale to jsme nevěděli ani u prvních dvou dražeb,“ uvedl.

Naděje však podle něj umírá poslední a věří, že s případným obnovením výroby by se původní zaměstnanci vrátili. „My jsme s Poldovkou svázáni opravdu bytostně, protože jsme tam vyrostli, vyučili se a strávili jsme tam celý život,“ dodal.

Dražbu si nenechal ujít ani Jiří Šimsa, který v Poldi pracoval jako valcíř a po odchodu z podniku zůstal v oboru. „Už aby to klaplo. Firma známá po celém světě a takhle se to táhne,“ neskrýval rozladění z neúspěšných pokusů.

Od prosince je firma v konkurzu

Podnik, který je jen částí někdejšího rozsáhlého koncernu, je od loňského prosince v konkurzu. Výroba stojí a zaměstnanci dostali výpovědi. Zkrachovalé firmy Poldi a Poldi Trade byly poprvé vydraženy letos v dubnu za 261 milionů, vítězná firma Compagnia del mediterraneo Steel založená krátce před dražbou ale včas nezaplatila.

Podobná situace se opakovala po červnové dražbě, v níž uspěl podnikatel Jindřich Vlček se společností Warhols Hold. Částku 251 milionů korun ve stanovené lhůtě také neuhradil. Po případném třetím neúspěšném pokusu o běžné vydražení by následovala přísnější exekuční dražba.

Podle obchodního rejstříku společnost Poldi dosud patří skupině Rucarto Limited zapsané na Kypru. Fungování před lety začaly komplikovat dluhy, například dodavatelům materiálů, energií a dalším, které dosáhly stovek milionů korun. Následkem bylo zpožděné vyplácení mezd i o několik měsíců. Loni byl provoz podniku většinou zastavený.

Soud loni v březnu povolil reorganizaci firmy, vedení se ale nepodařilo splnit podmínky, například splacení dluhů, jež vznikly před úpadkem společnosti. Pomoci měl nový investor, jednání však nevyšla.

V Poldi dříve fungovaly provozy ocelárny, kovárny, dokončující výroby a tepelného zpracování. V obou firmách Poldi a Poldi Trade ještě donedávna pracovalo 150 lidí.