Poště chybí lidé i peníze, říká Hamáček. Chce pro ni až miliardu navíc

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce, aby Česká pošta ze státního rozpočtu místo současných 500 milionů korun mohla dostávat až trojnásobek, tedy 1,5 miliardy. Řekl to při své úterní prohlídce v třídírně zásilek v pražských Malešicích. Změnu by si přál prosadit co nejrychleji, ideálně ještě letos. 

Video Události
video

Události ČT: Hamáček chce prosadit víc peněz pro Českou poštu

Hamáček řekl, že pošta má dva hlavní problémy, které spolu úzce souvisí. „První je personální. Jakkoliv pošta zaměstnává přes třicet tisíc lidí, tak jí chybí 1300 zaměstnanců, což klade velké nároky na ostatní, kteří jsou přetíženi,“ uvedl ministr. Z hlediska průměrného odměňování navíc pošta zaostává.

Druhý problém je podle Hamáčka ekonomický. „Jakkoliv pošta letos hospodaří vyrovnaně, je to za cenu nízkých mezd. Pokud chceme motivovat zaměstnance a získat jich více, je třeba dostat do České pošty více peněz,“ míní.

Novému generálnímu řediteli České pošty Romanu Knapovi zadal, aby přišel s plánem úspor, celkově však podle něj pošta uspořila už přes sedm miliard a nemá kde brát.

Video Studio ČT24
video

Brífink o budoucnosti České pošty

Kompenzační fond pro poštu nezačal fungovat

Pošta měla původně prostředky na úhradu čistých nákladů na poskytování základních služeb, které jí ukládá poštovní licence, získat od jednotlivých doručovatelských firem na trhu podle výše jejích tržeb. Takzvaný  kompenzační fond však nikdy nezačal fungovat.

Od roku 2015 vláda systém změnila s tím, že pošta bude úhradu získávat ze státního rozpočtu. Maximální částka se ze 700 milionů za rok 2015 snížila na letošních 500 milionů korun.
Hamáček chce ve sněmovně prosadit, aby se částka až ztrojnásobila.

„Budeme jednat o změně zákona a navýšení limitu, který je v současné době 500 milionů korun, až k 1,5 miliardě korun,“ uvedl. Změnu by si přál prosadit co nejrychleji, ideálně letos, ale byl by rád i za počátek příštího roku.

„Já jsem pro, ať se přidá řadovým zaměstnancům České pošty, ale současně si kladu otázku, jestli management a vedení České pošty nemá příliš velké peníze,“ oponuje předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

„Jakékoliv finanční prostředky, které Česká pošta získá, vloží do navýšení mezd zaměstnanců,“ míní šéf České pošty.

Část poboček je každopádně ztrátová. Podnik některé převádí na smluvní partnery. Celkem už takhle v Česku funguje více než 530 takových míst. Konsolidovaný zisk před zdaněním České poště průběžně klesá. V roce 2007 činil 795 milionů korun, loni už jenom 110 milionů. Ceny služeb jdou naopak neustále nahoru. Naposledy pošta zdražila začátkem tohoto roku. Poslání obyčejného dopisu teď stojí 19 korun, za doporučený zaplatí zákazník 44 korun.