MND cítí příležitost, do nalezišť investuje miliardy

Hodonín - Firma MND, nástupce Moravských naftových dolů, plánuje během následujících pěti let zdvojnásobit těžbu ropy a plynu v Česku, píší o tom Hospodářské noviny. Firma patří do investiční skupiny KKCG miliardáře Karla Komárka a jen do průzkumu nových ložisek chce investovat deset miliard korun. Další miliardy pak vloží na expanzi do zahraničí.

„Pokud chceme zvýši těžbu, musíme také zvýšit nalezené zásoby. V následujících pěti letech bychom tak mohli navýšit počet průzkumných vrtů až na 20 ročně, namísto současných 12 až 14,“ vysvětlila šéfka úseku geologie MND Jana Hamršmídová.

MND plánuje i výrazně dražší hlubší vrty

„Připravujeme i projekty v hloubce okolo pěti kilometrů,“ dodala Hamršmídová. Ovšem investice do nich budou násobně větší. Zatímco běžný vrt v hloubce okolo dvou kilometrů stojí zhruba sto milionů, ty hlubší čtvrt až půl miliardy korun.

V příštích pěti letech hodlá firma do průzkumu klasických ložisek investovat od 3,5 miliardy do 4 miliard korun. Současně však připravuje projekty v hloubce okolo pěti kilometrů, dodala Hamršmídová. Těžba MND se v Česku pohybuje na úrovni 175 000 kubíků ropy a 100 milionů kubíků plynu ročně.

Výstavba česko - polského propojovacího plynovodu Třenovice - Český Těšín
Zdroj: Ondřej Němec/isifa/LN

MND se připravuje na dobu, kdy moravská naleziště vyschnou

A Komárkova společnost se chce soustředit také na byznys mimo Česko. „Naším cílem je expanze do zahraničí. Nejsme naivní a víme, že po sto letech těžby se náš region vyčerpává. Můžeme sice zkoušet nějaké nové způsoby těžby, ale i ty jsou omezené,“ zdůraznila ředitelka Hamršmídová. 

Společnost MND jen za loňský rok zvýšila zisk čtyřikrát, konkrétně na 1,7 miliardy, a tržby pak zdvojnásobila na 3,7 miliardy. Stoprocentním vlastníkem akcií MND je nizozemská společnost MND Group N. V., v Česku má MND dceřiné společnosti MND Drilling&Services, MND Gas Storage a MND Energy Trading.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Důchody by od příštího roku mohly vzrůst o zhruba tři sta korun

Průměrný důchod by mohl od příštího ledna vzrůst zhruba o tři sta korun měsíčně, tedy o necelé jedno a půl procenta. České televizi to řekl ministr práce a sociálních věcí Aleš Juchelka (ANO). Pokud to tak bude, půjde o nejmenší nárůst od roku 2017. Všem penzistům by přitom měl stát přidat stejně. Státní rozpočet by plošné navýšení penzí o 300 korun vyšlo na deset miliard.
před 23 hhodinami

VideoDesetiprocentní clo pro EU není smrtící, shodli se Zdechovský a Staněk

Prezident USA Donald Trump uvalil na šedesát zemí světa nová cla ve výši deseti, respektive 12,5 procenta. EU spadá do první kategorie, zatížena je desetiprocentními tarify. Podle Bílého domu mají cla zamezit dovozu zboží, které vzniklo s využitím nucené práce. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) v Událostech, komentářích moderovaných Lukášem Dolanským uvedl, že desetiprocentní clo „není smrtící“ a že se vztahy mezi Bruselem a Washingtonem za posledních 150 dní zlepšily. „Aktuálně deset procent není smrtících, ale je to výzva a popud pro EU, aby dělala vše pro to, aby zvyšovala konkurenceschopnost svých podniků,“ řekl europoslanec Antonín Staněk (Motoristé). Připustil také, že výrok o nucených pracích může vyvolávat pochybnosti.
včera v 16:55

VideoVolkswagen je v problémech, chystá úspory a čelí kritice

Zisk automobilového koncernu Volkswagen se v druhém čtvrtletí letošního roku propadl o třetinu, oznámil šéf firmy Oliver Blume. Společnost čelí klesajícímu odbytu, silné konkurenci v Číně i vysokým nákladům v Německu. Podle Blumeho koncern na změny už v posledních letech reagoval – jenže geopolitické krize i americká cla nutí k dalším krokům. Výrobce tak plánuje balíček úspor, který zahrnuje uzavření čtyř továren i propuštění až sta tisíc lidí. Nejvyšší vedení ho chce schválit do konce roku. Zaměstnanci však chtějí od září proti škrtům protestovat. Proti je i spolková země Dolní Sasko. Patří jí pětina akcií, což je nejvíce po zakladatelské rodině Porsche. Součástí skupiny Volkswagen Group je i česká firma Škoda Auto. Té se v tuzemsku i v zahraničí daří. Momentálně je druhou nejprodávanější značkou aut v Evropě a za první pololetí dodala přes půl milionu vozů do celého světa.
24. 7. 2026

Eurobankovky získají novou podobu. Občané mohou vybírat z deseti návrhů

Evropská centrální banka představila užší výběr návrhů nových eurových bankovek. Zadáním byla témata „Evropská kultura“ a „Řeky a ptactvo“.
24. 7. 2026

Čína přidala na sankční seznam i českou firmu Tatra Trucks

Mezi firmami, které Čína přidala na svůj exportní sankční seznam, je i česká firma Tatra Trucks vyrábějící těžké nákladní, vojenské a speciální automobily. Napsala to agentura AFP. Subjektům na seznamu Čína s okamžitou platností přestane dodávat zboží dvojího užití, tedy použitelné k civilním i vojenským účelům, uvedla agentura Reuters. Evropská komise krok Pekingu analyzuje, informovala její mluvčí Paula Pinhová.
24. 7. 2026Aktualizováno24. 7. 2026

Čína vyrobila první obří loď se solárními panely. Uveze tisíce aut

Čína byla ještě nedávno mezi výrobci lodí v podstatě outsiderem. To se ale rychle mění. Důkazem je nejnovější plavidlo, které si od ní koupila jihokorejská společnost.
24. 7. 2026

TikTok porušuje pravidla pro ochranu dětí na internetu, uvedla Evropská komise

Evropská komise (EK) předběžně shledala, že čínská sociální síť pro sdílení krátkých videí TikTok porušuje unijní nařízení o digitálních službách (DSA). Nedostatečně podle ní chrání nezletilé v on-line prostředí. Společnosti hrozí vysoká pokuta.
24. 7. 2026

USA představily nová cla na hlavní obchodní partnery, pro EU bude deset procent

Americká administrativa ve čtvrtek večer oznámila nová cla ve výši 10 procent a 12,5 procenta. Nahradí desetiprocentní dočasné clo, jehož platnost končí v noci na pátek SELČ, uvedly agentury. Cla se týkají šesti desítek zemí, které představují zhruba 99 procent dovozu do Spojených států, a to včetně Evropské unie. Pro země EU bude platit základní desetiprocentní clo. Zahraniční státy americká cla kritizují a považují je za neopodstatněná.
23. 7. 2026Aktualizováno24. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.