Další růst úrokových sazeb je možné čekat nejdřív v závěru roku, tvrdí ČNB

Po únorovém zvýšení úrokových sazeb je jejich další růst s ohledem na prognózu České národní banky možné očekávat nejdříve v závěru letošního roku a pak zejména v příštím roce, vyplývá z vyjádření guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka na tiskové konferenci po jednání bankovní rady.

Video Studio ČT24
video

Guvernér ČNB Rusnok po zasedání rady

Rada centrální banky nyní nechala úrokové sazby beze změny, rozhodla o tom jednomyslně. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 0,75 procenta.

„Se stávající prognózou je po únorovém zvýšení úrokových sazeb konzistentní jejich další nárůst nejdříve v závěru letošního roku a pak zejména v příštím roce,“ uvedl guvernér.

Debata o budoucím růstu nebyla podle Rusnoka jednomyslná. „Byly hlasy, které více akcentovaly potřebu přibližování se normálu a akcentovaly celkový stav ekonomiky, který v některých aspektech ukazuje na určité přehřívání,“ podotkl.

ČNB naposledy zvýšila úrokové sazby letos na počátku února. Základní úroková sazba stoupla o 0,25 procentního bodu.

Pomalejší posilování koruny může způsobit rychlejší zvýšení sazeb

Inflace bude podle prognózy ČNB letos nad dvouprocentním cílem ČNB a vrátí se k němu na začátku příštího roku. „Bankovní rada vyhodnotila rizika stávající prognózy jako mírně protiinflační,“ uvedl Rusnok.

Proti růstu cen tak může působit rychlejší než očekávané snížení inflace počátkem letošního roku. Naopak jako proinflační riziko označila rada možné pozvolnější posilování kurzu koruny k euru v následujících čtvrtletích ve srovnání s prognózou.

„Pokud by nastalo zpomalení v posilování koruny ve vztahu k naší prognóze, tak se nám asi vytvoří prostor pro rychlejší zvýšení sazeb. Neznamená to, že by to vyžadovalo nějaký zásah, ale vytvářel by se prostor pro další kroky k normalizaci úrokových sazeb,“ uvedl Rusnok.

Koruna se za poslední měsíc drží převážně nad 25,4 koruny za euro. Podle prognózy Raiffeisenbank koruna do léta neposílí přes hranici 25 korun za euro. „Bankovní rada ČNB tak bude moci zvedat úrokové sazby a to rovnou dvakrát“, říká hlavní ekonomka Helena Horská.

Podle hlavního ekonoma ING Bank Jakuba Seidlera bude koruna právě v souvislosti s holubičí rétorikou ČNB ve srovnání s prognózu posilovat v následujících měsících pomaleji. „Prozatím nelze vyloučit zvýšení sazeb na konci června, jelikož koruna bude ve srovnání s prognózou ČNB v 2. čtvrtletí výrazněji slabší. Pravděpodobněji však vypadá srpnové jednání, kdy bude mít bankovní rada k dispozici novou prognózu, “ dodal.