Nebezpečně nízké ceny hypoték se vrací k normálu, říká Rusnok. Trh s bydlením podle něj čeká „hladké přistání“

16 minut
Jiří Rusnok v pořadu Byznys ČT24
Zdroj: ČT24

Hypotéky nyní zdražují nejrychleji za posledních 10 let. V lednu také ubylo sjednaných hypoték. Guvernér České národní banky Jiří Rusnok však nechce změnu přeceňovat. Stále vnímá pokračující přehřívání realitního trhu, ale věří, že dojde k ochlazování a „hladkému přistání.“ Uvedl to v pořadu Byznys ČT24. Naznačil také, že další zvyšování úrokových sazeb, kterými centrální banka ovlivňuje hypoteční trh, nedojde na březnovém zasedení, ale spíše v dalších čtvrtletích.

Čísla ukazují na určité zchlazení hypotečního trhu a snížení poptávky oproti dvěma předchozím rekordním rokům, uvedl generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix. Za hlavní příčinu považuje zpřísnění podmínek pro poskytování hypoték ze strany ČNB. 

Průměrná úroková sazba hypoték letos v lednu stoupla na 2,28 procenta z prosincových 2,19 procenta. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Předloni v prosinci byla sazba na minimu 1,77 procenta. Tehdy začal platit zákon o spotřebitelském úvěru a velké banky v této souvislosti ohlásily růst sazeb.

Hypotéky
Zdroj: ČT24

Rusnok považuje současnou situaci za postup k normálu. „Co jsme zažívali v minulých dvou, tří letech, nebyla normální situace,“ uvedl. Připomněl dobu, kdy banky nabízely hypotéky za sazby pod dvě procenta, dokonce kolem jednoho procenta. To podle něho není nic, co by tady v minulosti existovalo. 

 Rusnok podotkl, že hypotéky nejsou okrajovou částí trhu. „Tvoří u nás 60 procent veškerých úvěrů, “ zdůraznil. 

„Klienti už dnes při rostoucích cenách nemovitostí zvažují, jestli tu nemovitost koupit. Celkový zájem mírně opadá také kvůli tomu, že nemovitosti na trhu nejsou. V momentě rostoucích úrokových sazeb pak to už klienti vzdávají a radši budou čekat, co se bude dít dál na trhu,“ uvedl analytik společnosti Chytrý Honza Daniel Horňák.

Podle analytiků budou hypotéky zdražovat i v dalších měsících. Důvodem je hlavně nedávné zvýšení úrokových sazeb České národní banky.

Hypotéky
Zdroj: ČT24

Centrální banka podle Rusnoka nechce nikomu upírat jeho vlastní bydlení. Jde jí však o to, aby se komerční banky nedostávaly do neuvážených rizik. Aby se hypotéky rozumně splácely i tehdy, až přijdou těžší doby.

Připomněl, že cena nemovitostí je tvořena také nabídkou. A například v Praze ji výrazně ovlivňují různé administrativně-technické okolnosti.

Panuje takové trošku zvláštní přesvědčení, že čím budou levnější hypotéky, tím bude dostupnější bydlení. Ale ono to současně působí protisměrně. Čím je větší poptávka, která je mimo jiné umožněna levným financováním, tak to samozřejmě také zvyšuje ceny. Je třeba tohle všechno dávat do souvislostí“.
Jiří Rusnok

Byty podražily na konci loňského roku o skoro 12 procent. Rodinné domy pak stály o skoro osm procent víc.  I tak ale makléři tvrdí: Dobrý byt nám nevydrží v nabídce ani dva týdny, během pár dnů máme většinou hned několik zájemců.

Zájemců by ale časem mohlo ubývat. Ve hře je totiž znovu novela zákona o České národní bance. Ta původně počítala s tím, že dá centrálním bankéřům další pravomoce, jak hypoteční trh regulovat. Na aktuální podobě teď pracuje ministerstvo financí. Novelu by mohla vláda začít řešit v polovině roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v dubnu klesl meziměsíčně o dvě procenta

Banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu hypotéky za 32,2 miliardy korun, což je proti březnu pokles o téměř dvě procenta. Nové úvěry bez refinancování klesly o čtyři procenta na 26 miliard korun. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,68 procenta na 4,65 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Bydlení v EU za dekádu zdražilo o desítky procent. Nejvíce si připlatí Maďaři

Ceny nemovitostí se v Evropské unii mezi lety 2015 a 2024 zvýšily v průměru o 53 procent, píše server Euronews s odvoláním na data Eurostatu a Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Server podotýká, že nárůst nebyl ve všech zemích jednotný. Největší skok pozorovali obyvatelé Maďarska, kterým vlastní bydlení zdražilo oproti roku 2015 zhruba trojnásobně. V Česku se náklady během necelých deseti let přibližně zdvojnásobily, uvádí Euronews.
15. 5. 2025

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
15. 5. 2025

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
14. 5. 2025

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025
Načítání...