Lufthansa převezme část zkrachovalých aerolinek Air Berlin za více než pět miliard korun

Největší německá letecká společnost Lufthansa podepsala odkup velké části zkrachovalých aerolinek Air Berlin, a to za 210 milionů eur (5,4 miliardy korun). Získá rakouskou divizi Niki, regionální LG Walter a dalších 20 letadel, oznámila Air Berlin v dnešním prohlášení. Jednání o koupi dalších částí zkrachovalých aerolinek s britskou easyJet a dalšími zájemci stále pokračují.

Airbus 380 společnosti Lufthansa
Zdroj: ČT24 Autor: Jan Langer

Air Berlin upozornily, že cena může být ještě upravena po dokončení dohody. Dohodu musí ještě schválit Evropská komise.

Lufthansa akvizicí výrazně posílí svou pozici největších německých aerolinek. Letadla od Air Berlin hodlá použít při expanzi své nízkonákladové divize Eurowings. Zpráva o dohodě poslala akcie Lufthansy vzhůru o více než tři procenta na nejvyšší hodnotu za téměř 17 let.

„Dnes uvidíme milník v historii společností Lufthansa a Air Berlin,“ prohlásil generální ředitel Lufthansy Carsten Spohr.  V dřívějším rozhovoru v listu Rheinische Post uvedl, že Lufthansa by měla od Air Berlin převzít 81 letadel a tři tisíce zaměstnanců výměnou za investici 1,5 miliardy eur (téměř 39 miliard korun).

Aerolinky Air Berlin několik let hospodařily se ztrátou. K zahájení insolvenčního řízení přistoupily v srpnu, když jim největší akcionář, arabské aerolinky Etihad, odmítl poskytnout další finanční podporu. Německá vláda se pak rozhodla poskytnout firmě Air Berlin překlenovací úvěr 150 milionů eur (zhruba čtyři miliardy korun).

Společnost Air Berlin byla založena v roce 1978 a byla druhou největší leteckou společností v Německu. Nabízela lety do 147 destinací, včetně Prahy. Loni přepravila 28,9 milionu cestujících a vykázala rekordní ztrátu 782 milionů eur (přes 20 miliard korun).

Nárok na vrácení peněz z letenky určuje datum 15. srpna

Aktuálně Air Berlin provozuje z Prahy linku do Berlína, ta stejně jako ostatní lety skončí 28. října. Zrušení spojů se dotklo i stovek Čechů. Ti, kteří si letenky koupili po 15. srpnu, mají nárok na vrácení peněz. Ostatní se musí s požadavky přihlásit do insolvenčního řízení s Air Berlin nebo se zkusit obrátit na svou banku.

„Pokud si cestující zakoupili letenku do 15. srpna 2017 a platili za ni kartou, pak mohou svoji banku požádat o provedení takzvaného chargebacku, což je zjednodušeně řečeno vrácení již provedené platby na účet spotřebitele. Na chargeback ale není právní nárok,“ přiblížila právnička Evropského spotřebitelského centra Šárka Ležatková.