Kurz české měny krátce prolomil hranici 26 korun za euro

Česká měna poprvé od ukončení intervencí České národní banky prolomila hranici 26 korun za euro. Vyplývá to z údajů na serveru Patria Online. Koruna dopoledne posílila na 25,995 koruny za euro. Záhy se ale kurz opět vrátil nad 26 korun a večer uzavíral slabší.

Sílu domácí měny stále určuje podle makléře společnosti Roklen Radka Pavlíčka dobrá kondice české ekonomiky, která je navíc podpořena vidinou vyšších úrokových sazeb.

„Aktuálně ke zhodnocování koruny přispěly globálně významné americké banky, které avizují, že ČNB zvýší své klíčové sazby už na zasedání 3. srpna,“ dodal analytik společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda.

Podle středeční zprávy Bank of America trh podceňuje možnost, že ČNB v blízké době zvýší klíčové úrokové sazby. Zájem o korunu zvyšuje také střednědobá prognóza této banky, podle níž ČNB bude po srpnovém zvýšení sazeb zpřísňovat svou měnovou politiku pravidelně každé čtvrtletí, dokud dvoutýdenní repo sazba nedosáhne jednoho procenta, dodal Kovanda.

Prostor k posilování podle analytičky je

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka české měně pomáhá v dosavadním průběhu červencového obchodování silná pozice eura na světovém trhu. „Ta vyplývá především z faktu, že se evropské ekonomice daří. A tím pádem se daří i ekonomice české, která je na vývoji vnějšího prostředí jako malá otevřená ekonomika závislá,“ uvedl Vejmělek.

Ředitelka společnosti Next Finance Markéta Šichtařová zase míní, že je kurz koruny stále silně podhodnocen vůči „jakési hypotetické rovnovážné úrovni“, takže má stále prostor k dalšímu posilování. „Osobně se domnívám, že další bariéra, tentokrát 25 korun za jedno euro, padne ještě do konce tohoto roku,“ uvedla Šichtařová.

S pomocí intervencí udržovala Česká národní banka od roku 2013 kurz koruny k euru nad 27 korun za euro. Přistoupila k tomuto kroku kvůli hrozící deflaci. Na začátku letošního dubna pak centrální banka intervence ukončila, a od té doby postupně koruna vůči euru i dolaru posiluje. Na dosah hranice 26 korun za euro se česká měna přiblížila už ve středu.