Portoriko vyhlásilo bankrot. Věřitelům dluží 1,7 bilionu korun

Portoriko vyhlásilo platební neschopnost a podalo k soudu žádost o bankrotovou ochranu před věřiteli. Oznámil to guvernér státu volně přidruženého k USA Ricardo Rossello. Odstartoval tím největší bankrotové řízení v historii amerických samospráv. Portoriko ve formě komunálních dluhopisů dluží věřitelům zhruba 70 miliard dolarů (1,7 bilionu korun).

Demonstrace v Portoriku kvůli vládním opatřením v souvislosti s dluhem
Zdroj: Reuters Autor: Alvin Baez

Portoriko vyhlásilo bankrot po krachu jednání s věřiteli a poté, co několik velkých věřitelů na stát podalo v úterý žalobu kvůli nesplácení závazků.

Bankrotové řízení Portorika se bude řídit zvláštním zákonem, který loni přijal Kongres Spojených států amerických a který upravuje restrukturalizaci veřejného dluhu tohoto státu pod dohledem amerického federálního soudu. Portoriko vzhledem ke svému zvláštnímu postavení v rámci USA nemůže vyhlásit obvyklou formu bankrotu.

Guvernér Portorika Ricardo Rossello
Zdroj: Reuters
Autor: Alvin Baez

Bankrot pod dohledem soudu Portoriku umožní splácet své dluhy s výraznými srážkami bez dohody s věřiteli. Tento postup by ale mohl odradit investory a prodloužit období, kdy ostrov nebude mít přístup na trhy dluhopisů, upozornila agentura Reuters.

„Hodláme chránit své lidi,“ řekl guvernér Rossello. Poukázal přitom na to, že jedna ze žalob si nárokovala pro věřitele veškeré příjmy portorického ministerstva financí.

Hledání dohody na restrukturalizaci dluhu

Rossello míní, že jednání o restrukturalizaci dluhu, s níž by věřitelé souhlasili, vyhlášením bankrotu skončit nemusí a že tento krok může naopak znamenat jejich urychlení.

V březnu portorický vládní výbor pro dohled nad veřejnými financemi schválil Rossellův fiskální plán, podle něhož by ostrov splácel ročně na dluzích jen 800 milionů dolarů. Tato představa investory frustrovala a jednání o dohodnuté restrukturalizaci dluhu se od té doby zadrhla.

Dosud největší komunální bankrot v USA vyhlásilo město Detroit. To mělo v roce 2013, kdy se uchýlilo pod soudní ochranu před věřiteli, dluh ve výši 9,3 miliardy dolarů.

Portoriko vedle vysoké zadluženosti trápí chudoba, jejíž míra dosahuje 45 procent. Míra nezaměstnanosti je na ostrově dvakrát vyšší, než je celoamerický průměr, a počet obyvatel území klesá.

Uložit