Novela telekomunikačního zákona míří do sněmovny. Vláda ji schválila

Novela telekomunikačního zákona, která by měla podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) vytvořit tlak na pokles cen mobilních dat, míří do sněmovny. Na středečním jednání ji podpořila vláda, informoval na Twitteru mluvčí kabinetu Martin Ayrer. Předpis by měl víc chránit spotřebitele, zvýšit pravomoci Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) a také zajistit přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2. Operátoři tvrdí, že novela ceny jejich zákazníkům nesníží.

Politické strany se minulý týden dohodly na zkráceném projednání návrhu novely telekomunikačního zákona. Ta má posílit práva spotřebitelů vůči operátorům a zajistit plynulý přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2.

Politické strany se minulý týden dohodly na tom, že projednání návrhu ve sněmovně se zkrátí tak, aby změna mohla projít legislativním procesem před koncem volebního období. Schůzku zástupců stran sezval Sobotka, který je od března pověřen vedením ministerstva průmyslu a obchodu. Ve funkci ministra předtím skončil Jan Mládek (ČSSD), Sobotka mu vyčítal právě postup v otázce cen mobilních dat.

Novela telekomunikačního zákona zkracuje čas na změnu operátora ze 42 na deset dní a zvyšuje pokuty udělované operátorům z nynějších 20 milionů korun až na deset procent z obratu firmy. Novinkou také je, že smlouvy s operátory budou muset obsahovat možný maximální rozsah jejich jednostranné úpravy a také povinnost operátora informovat spotřebitele o možnosti od smlouvy při změně podmínek bez sankcí odstoupit. Dosud se tak dělo jen při zhoršení podmínek smlouvy.

Z návrhu mělo naopak na doporučení legislativní rady vlády vypadnout ustanovení o možnosti poskytovat klientům jen takové slevy, které by měly firmy dopředu zahrnuté v ceníku. Návrh do novely dodatečně zapracoval bývalý ministr Mládek.

Novela také technicky upravuje přechod digitálního televizního vysílání DVB-T na nový standard DVB-T2, ke kterému by mělo dojít v únoru 2021. Zakotvuje pravidla fungování tzv. přechodových sítí nebo jejich financování. 

„Novela zákona o elektronických komunikacích řeší přechod na nový formát vysílání. Divákům se tím otevírají nové možnosti. Televize by nově například mohly poskytovat tzv. duální vysílání, kdy si divák může vybrat, jestli bude pořad sledovat v češtině, nebo v originálním znění s titulky. Navrhnu, aby tuto možnost Česká televize nabízela. Myslím si, že by to byla skvělá služba pro diváky, která by zlepšila jazykovou vybavenost diváků,“ řekla Markéta Adamová, poslankyně a místopředsedkyně TOP 09.

Proti zkrácenému přijetí novely bez jejího připomínkování odborníky a operátory se již dříve vyslovily firmy z telekomunikačního odvětví. Premiérovi zaslaly otevřený dopis.