ČNB nadále počítá příští rok s přebytkem veřejných financí

Česká národní banka v nové prognóze nadále počítá s přebytkem veřejných financí v příštím roce. Odhad přebytku ovšem snížila na 0,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z květnových 0,5 procenta HDP. Pro letošek nadále centrální banka počítá s deficitem 0,1 procenta HDP. Pro rok 2018 ČNB odhaduje přebytek veřejných financí na 0,3 procenta HDP, jak vyplývá ze shrnutí Zprávy o inflaci, kterou zveřejnila ČNB.

Loni klesl deficit veřejných financí na nejnižší hodnotu 0,4 procenta HDP. Česko tak bylo v rámci Evropské unie mezi šesti nejlepšími zeměmi. EU požaduje deficit pod třemi procenty.

Ministerstvo financí počítá v červencové prognóze letos s deficitem veřejných financí 0,3 procenta HDP. Pro příští rok ministerstvo v červencové prognóze odhad nezveřejnilo, ale v Konvergenčním programu z jara odhaduje na příští rok deficit 0,5 procenta.

Klesat by měl podle ČNB i celkový vládní dluh, který je tvořen dluhem vlády a dluhy zdravotních pojišťoven, mimorozpočtových fondů a místních rozpočtů. Letos by měl jeho podíl k HDP činit 39,7 procenta HDP, příští rok by to mělo být 38,5 procenta a v roce 2018 36,7 procenta HDP. Podle kritérií pro přijetí eura by vládní dluh neměl překročit 60procentní hranici. V absolutní výši by ale dluh měl podle odhadů ČNB růst.

Česká národní banka v nové prognóze, kterou představila ve čtvrtek, zlepšila odhad vývoje české ekonomiky v letošním roce na 2,4 procenta. Naopak zhoršila výhled růstu hrubého domácího produktu pro příští rok na tři procenta. V předchozí květnové prognóze ČNB počítala letos s růstem o 2,3 procenta a v roce 2017 o 3,4 procenta. V roce 2018 by podle odhadů měla ekonomika růst o tři procenta.