Stavební firmy mají za kartel zaplatit 278 milionů korun

Antimonoplní úřad (ÚOHS) opět trestá stavební firmy za kartel. Několika společnostem udělil sankce v souhrnné výši 278 milionů korun. Šlo o zakázky v Jihočeském kraji a na Vysočině. V pravomocném únorovém rozhodnutí pak úřad vyčíslil skupině firem pokutu ve výši 1,66 miliardy korun.

Ilustrační foto
Zdroj: Reuters Autor: Wolfgang Rattay

Podle informací ČTK největší pokutu od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže dostala společnost Hochtief, zřejmě 65 milionů korun. „Potvrzujeme, že jsme rozhodnutí od ÚOHS obdrželi. Týká se projektu z roku 2009 v hodnotě zhruba 11,5 milionu korun. Rozhodnutí má téměř 170 stran a v současnosti jej zkoumá naše vedení a právní oddělení,“ uvedl mluvčí Hochtiefu Michal Talián. Po jeho prostudování firma rozhodne o dalších krocích.

Mezi pokutovanými firmami je také Swietelsky, která podle informací ČTK s úřadem spolupracovala výměnou za snížení sankce. Její pokuta dosáhla částky 44,8 milionu korun. „Určitě podáme rozklad, lhůtu máme do 19. května,“ doplnil konzultant firmy Swietelsky Petr Čížek.

Dále jde o firmy jako Colas, Strabag nebo OHL ŽS. „Od ÚOHS jsme před časem obdrželi sdělení výhrad, proti němuž jsme podali námitky. V jakém rozsahu byly ze strany antimonopolního úřadu vypořádány, nevíme. Vyjádření zatím nemáme k dispozici. Zatím tak vůbec nevíme, do jaké míry a jakým způsobem se nás to týká,“ řekla ČTK mluvčí Strabagu Edita Novotná.

Koordinace účasti ve výběrových řízeních

Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj uvedl, že pokutované firmy koordinovaly svou účast ve výběrových řízeních na stavební zakázky v Jihočeském kraji a na Vysočině. Proti pokutám se společnosti mohou odvolat.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v místních šetřeních zajistil řadu dokumentů. „Jde například o e-maily, kterými si zasílaly krycí nabídkové rozpočty, nalezeny byly rovněž nabídkové rozpočty konkurentů uložené v počítači dalšího uchazeče z data předcházejícího podání nabídek,“ zmínil Rafaj. V některých případech podle něj byla zjištěna podstatná podobnost nabídek mezi uchazeči svědčící o jejich koordinaci.

Podle dřívějších informací se ÚOHS zabýval mimo jiné zakázkou z roku 2006 na cyklostezku v části Strakonic zvané Nový Dražejov. Dva na sobě nezávislé zdroje ČTK řekly, že na zakázce se podle ÚOHS domlouvaly mimo jiné brněnská OHL ŽS, Colas nebo Strabag. Mezi pokutovanými firmami jsou dále podle informací ČTK v aktuálním kartelu Hochtief, Swietelsky, Lesostavby Třeboň, Radouňská vodohospodářská společnost, VIDOX, DAICH, spol. s. r. o., Vialit Soběslav, AVE CZ odpadové hospodářství s. r. o a Kostka JH.