Mladé rodiny si mohou od státu půjčit 600 tisíc na bydlení, rozhodla vláda

Vláda schválila poskytování půjček na bydlení pro lidi do 36 let pečující o dítě do šesti let. Půjčky od 50 do 600 tisíc korun by měly být poskytnuty ze Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB). V letošním roce počítá ministryně Karla Šlechtová (za ANO) s celkovým výdajem 100 milionů korun. Program bude vyhlášen nařízením vlády, to znamená, že nepodléhá schvalování zákonodárců.

Úvěr od SFRB by měl být poskytnut na stavbu nebo koupi bytu či rodinného domu, a to do výše maximálně 600 tisíc korun. Úroková sazba se váže na základní referenční sazbu EU vztahující se k veřejné podpoře. Ta se nyní pohybuje na úrovni 0,46 procenta. Minimálně by se k ní přičítal jeden procentní bod, maximálně dva body. Fixovaná by měla být na pět let.

Maximální dobu splácení 15 let by ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) bylo ochotno v nevyhnutelných případech prodloužit na 21 let. Úvěr může žadatel kdykoliv předčasně splatit bez sankcí.

Pavel Bělobrádek

Pavel Bělobrádek

místopředseda vlády (KDU-ČSL)

„Je to krok správným směrem, ale měli bychom udělat poměrně robustnější nástroj, jako byly novomanželské půjčky, kterým se část dluhu umořovala při narození dítěte. To je důležité propopulační opatření.“

Pavel Bělobrádek

místopředseda vlády (KDU-ČSL)

Bydlení mimo záplavové oblasti

„V případě překročení každoročního rozpočtu SFRB bude umožněno neuspokojené žádosti z jednoho roku převádět do následujících let,“ uvedlo v návrhu MMR. Jednou z podmínek pro poskytnutí úvěru je stavba nebo pořízení nemovitosti mimo záplavové území. Po dobu splácení úvěru také nesmí příjemce převést právo na jinou osobu.

Před dvěma týdny vláda jednání o návrhu přerušila. Šlechtová tehdy uvedla, že ministři sociální demokracie návrh nepodpořili a žádali, aby se zvýšila věková struktura.