Soláry se miliard zřejmě nedočkají. Podle ERÚ na ně nemají nárok

Energetický regulační úřad (ERÚ) nevyplatí v příštím roce dotace většině zařízení vyrábějících energii z obnovitelných zdrojů. Vyplývá to ze čtvrtečního rozhodnutí, na který upozornily Hospodářské noviny. Jak už v týdnu informovala Česká televize, jde celkově o víc než 41 miliard korun. Šéfka úřadu Alena Vitásková se totiž obává, že by jejich vyplacením porušila evropské právo.

Alena Vitásková
Zdroj: ČTK Autor: Michal Doležal

Celá věc s dotovanou výkupní cenou energie se točí kolem notifikace Evropské komise. Úřad totiž může vyplatit dotace jen těm elektrárnám, které mají potřebné razítko z Bruselu. Háček je v tom, že tuto notifikaci zdroje zapojené před rokem 2013 nemají. A těch je v tuzemsku většina.

Vitásková a její úřad se proto nyní podle svých slov obávají, že by vyplacením podpory porušili evropské právo. Přitom v minulých letech poskytoval ERÚ dotace bez problémů. Úřad je ochotný ustoupit jen pokud na sebe vláda vezme část zodpovědnosti – Vitásková chce od státu záruku, že nebude za vypsání podpory stíhána.

Sama Vitásková už čelí obvinění za nezrušení podezřelých licencí solárních elektráren a jmenování bývalé státní zástupkyně Renaty Vesecké místopředsedkyní ERÚ.

Ministerstvo: Loni i předloni to bez notifikace šlo

Ministerstvo průmyslu a obchodu již dříve označilo postup ERÚ v otázce podpory za nezákonný. Ministr Jan Mládek (ČSSD) upozornil na to, že absence notifikací loni nebo předloni úřadu nevadila. Evropská komise je nicméně podle ministerstva o podpoře dlouhodobě informována a notifikace by měla být dokončena na jaře 2016.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD)

Jan Mládek (ČSSD)

ministr průmysl a obchodu

„Ministerstvo průmyslu a obchodu je šokováno zcela nepředvídatelným jednáním a účelovými vyjádřeními Energetického regulačního úřadu. Nezávislost ERÚ zřejmě zůstala už pouze v rétorice jeho předsedkyně ve spojení s řadou vyšetřování její osoby, fakticky se ale odpovědnosti snaží zbavit a neštítí se přitom ani kroků, které nevratně poškodí české hospodářství.“

Jan Mládek (ČSSD)

ministr průmysl a obchodu

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka ale upozorňuje na to, že ustanovení, které zakazuje vyplácet podporu zdrojům, které nemají notifikační rozhodnutí, je v zákoně od 1. ledna 2013. „Pro rok 2013 nás ministerstvo průmyslu a obchodu ubezpečilo, že kladné notifikační rozhodnutí dostane v řádech dnů, takže je komfortní, abychom tu podporu vypsali. Protože se tak ale do dnešního dne nestalo, tak jsme v cenových rozhodnutích na roky 2014 a 2015 v uvozovkách spočítali tu cenu, ale vyplácet se může pouze v případě kladné notifikace,“ dodává Chvojka.

Výkonný ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost Martin Sedlák zkonstatoval, že stále věří, že dotace ERÚ pro příští rok nakonec vyhlásí. „Zákon tomu nebrání a současná argumentace ERÚ nedává legislativně smysl. Naopak. Evropská legislativa jasně říká, že podporu lze vyplácet během notifikačního procesu, jako se dělo v minulosti,“ říká.

Video Studio ČT24
video

Sedlák: Věříme, že ERÚ dotace na příští rok ještě stanoví

Vitáskovou také podle Mladé fronty Dnes vyzval náměstek ministra vnitra pro státní službu Josef Postránecký, aby urychleně sebe a své místopředsedy zařadila pod služební zákon. Pokud by to udělala, musela by ale funkci kvůli svému trestnímu stíhání opustit. Vitásková tvrdí, že se pokynům superúředníka Postráneckého nepodřídí.