Oslabení koruny nám přineslo 400 miliard Kč, tvrdí čeští exportéři

Zhruba 400 miliard korun v tržbách, zisku a přidané hodnotě přineslo českým vývozcům oslabení koruny, které před dvěma lety záměrně vyvolala měnovými intervencemi Česká národní banka (ČNB). Uvedla to Asociace exportérů s tím, že firmy díky devalvaci české měny získaly více zakázek a mohly přijmout nové zaměstnance, investovat a posílit konkurenceschopnost. Bilanci zahraničního obchodu České republiky pak devalvace za necelé dva roky vylepšila o 30 až 35 miliard korun.

Podle místopředsedy Asociace exportérů Otto Daňka vydělal na oslabené koruně vedle exportérů také stát. „Skoro o 25 000 (lidí) díky tomu klesla nezaměstnanost. Na daních, sociálním a zdravotním pojištění státní kasa získala za loňský rok navíc kolem devíti miliard korun, protože klesla nezaměstnanost, klesly mandatorní výdaje státu a vzrostly daňové příjmy,“ uvedl.

Zásadním přínosem pro vývozce i dovozce podle Daňka bylo to, že volatilita, tedy rozsah kolísání kurzu koruny vůči euru, loni klesla na průměrných 2,5 procenta, zatímco v minulých letech byla na úrovni osmi až devíti procent a výjimkou nebyly roky s kolísáním kurzu 16 až 17 procent. „To je přínos pro všechny, dá se přesně plánovat. Víme, jaké peníze za euro dostaneme,“ dodal.

Konec intervencí v polovině roku 2016?

ČNB slibuje intervence držet nejméně do poloviny příštího roku. Exportéři předpokládají, že po opuštění intervenčního režimu začne koruna posilovat. Věří přitom, že ČNB bude při opuštění intervencí konat tak, aby nenastal švýcarský scénář ze začátku letošního roku.

Tehdy švýcarská centrální banka náhle přestala bránit posilování franku a ten prudce posílil až o 30 procent. Posilování koruny ročně o 2,5 až tři procenta by podle Daňka měla každá zdravá firma umět zvládnout.

Člen bankovní rady ČNB Jiří Rusnok a guvernér ČNB Miroslav Singer

Zdroj: ČT24, ČTK

Sám Daněk je předsedou představenstva výrazně exportně orientované elektrotechnické společnosti ATAS elektromotory Náchod. Podnik, jenž 80 procent produkce vyváží, se již na ukončení intervencí připravuje a na ochranu před posilování koruny přijímá řadu opatření. Hlavně by však firmě na trhu měly pomoci obstát investice.

„Kupujeme novou modernější technologii, která bude vyrábět více a za levněji a s vyšší kvalitou,“ řekl Daněk s tím, že loni Atasu oslabená koruna přinesla v tržbách 19 milionů korun a v zisku 14 milionů korun.