Mládek: O dotace na internet nepřijdeme. Není ale jisté, za co se utratí

Česku hrozí, že mu kvůli sporu mezi ministerstvy uteče čtrnáct miliard eurodotací na rozvoj vysokorychlostního internetu – takto znělo minulý týden varování operátorů i Hospodářské komory. V úterý se proto se zástupci telekomunikačních firem sešel ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), který obavy mírní. Stát podle něj o evropské peníze nepřijde, pouze mohou být využity na jiné projekty.

Video Mládek k dotacím na vysokorychlostní internet
video

Mládek k dotacím na vysokorychlostní internet

Zdroj: ČT24

„Toto je poplašná zpráva v tom smyslu, že Česká republika o ty peníze nepřijde, ale hrozí to, co se stalo v minulosti v některých jiných programech - že by se mohly použít na něco úplně jiného, třeba na energetické úspory nebo na vědu a výzkum,“ uvedl Mládek. Jak se rozdělí oněch 14 miliard dotací, se ale Mládek musí domluvit s ministrem vnitra. Agenda totiž spadá pod oba resorty.

Mládek chce, aby deset miliard šlo na vysokorychlostní internet a zbylé čtyři nepřímou cestou do Integrovaného regulačního operačního programu (IROP) ve správě ministerstva vnitra na podporu digitalizace státní správy. Podle zástupců odvětví by ale měla jít celá částka na budování přípojek pro koncové zákazníky.

Česko už dřív stanovilo, že chce do roku 2018 zrychlit připojení na nejméně 30 megabitů za sekundu. Hospodářská komora ale tvrdí, že plán vlády na rozvoj vysokorychlostního internetu odporuje evropským pravidlům. Chybí podle ní například analýza současného stavu internetového pokrytí. „Ta analýza potřebuje, řekněme, aktualizaci,“ připustil Mládek s tím, že současný plán pokrytí bývá zpochybňován.

V aktualizované analýze by podle Mládka navíc neměl chybět vedle současného stavu ani výhled do několika dalších let. Je to proto, aby stát nezačal budovat síť někde, kde má stejný záměr už soukromá firma. Panuje tak shoda na potřebě transpozice evropské směrnice o ulehčení výstavby vysokorychlostních sítí. Ministerstvo průmyslu na ní bude s odvětvím spolupracovat.

Transpozice by měla být hotová do poloviny příštího roku. Zatím ale není jasné, kdo bude správcem jednotného informačního místa, které by shromažďovalo informace o jakékoliv výstavbě infrastruktury. Ve hře je ministerstvo vnitra, Český telekomunikační úřad (ČTÚ) nebo katastrální úřad.

Firma nemůže podnikat a koordinovat zároveň

Zástupci ICT průmyslu se navíc obávají aktivity ministerstva vnitra, které chce část dotací přerozdělovat prostřednictvím nově vytvořeného státního podniku, který by tak fungoval jako koordinátor. Návrh na zřízení tohoto podniku dal ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Hlavní myšlenkou je, že by stát mohl do rozvoje internetu investovat tam, kde se to telekomunikačním firmám nevyplatí.

Mládek ale upozorňuje na to, že taková společnost nemůže vykonávat dvě věci zároveň – tedy podnikat a k tomu i koordinovat.

Podle zástupců telekomunikačních firem by se měla celá agenda vrátit pod ministerstvo průmyslu a obchodu, které na strategii rozvoje vysokorychlostního internetu původně pracovalo.