E-maily po půlnoci a pláč za stolem. Pracovat v Amazonu je prý drsné

Internetový obchod Amazon vystavuje své zaměstnance velkému tlaku a prostřednictvím neustálé kontroly je nutí k abnormálnímu pracovnímu nasazení – tak by se dal shrnout do jedné věty článek deníku The New York Times. Firma prý motivuje zaměstnance, aby sdělovali nadřízeným, když kolegové neodvádějí kvalitní práci. Šéf společnosti Jeff Bezos v reakci na článek odmítl, že by v Amazonu panovala takto drsná atmosféra.

Newyorský deník na základě rozhovorů se stovkou bývalých i současných zaměstnanců největšího obchodníka na americkém trhu napsal, že vedení požaduje po pracovnících „bezdůvodně vysoký“ standard. Patří k němu prý například vyřizování pracovních e-mailů po půlnoci, po nichž mnohdy následuje textová zpráva s dotazem, proč zaměstnanec na elektronickou poštu nezareagoval.

Jedna z vnitřních směrnic údajně motivuje pracovníky, aby nadřízeným svých kolegů tajně oznamovali, když podle nich nepodávají dostatečné pracovní výkony. „Skoro každého člověka, se kterým jsem pracoval, jsem viděl u stolu plakat,“ popsal bývalý zaměstnanec prodeje knih Bo Olson.

Po zveřejnění článku se na sociálních sítích rozpoutala ostrá výměna názorů, v nichž někteří podobné praktiky popírali, větší část diskutujících se však podle televize CNN ke kritice přidala. Šéf Amazonu Bezos na to zareagoval e-mailem, který odeslal všem zhruba 100 tisícům zaměstnanců, které firma po světě má.

„Takovýhle Amazon neznám, a doufám, že ani vy ne. Obecně si myslím, že nějaká společnost uplatňující takovýto přístup by sotva mohla přežít.“

Jeff Bezos

šéf Amazonu

Amazon bude v Dobrovízi i v Praze

 Amazon plánuje v pražských Horních Počernicích novou halu, kde by mohlo najít práci zhruba tři tisíce lidí. Podle Hospodářských novin má jít o nový sklad pro vrácené zboží – nahradit by měl sklad v Dobrovízi, kde v současnosti pracuje tisíc zaměstnanců, tato hala už ale nestačí. 

Hala v Horních Počernicích o rozloze 40 tisíc metrů čtverečních by měla vyrůst v průmyslovém parku developera P3. Amazon ani společnost P3 údajnou dohodu nekomentovaly. Mluvčí českého Amazonu Karel Taschner ale deníku řekl, že rozšíření reklamačního centra dává smysl, protože firma roste v celé Evropě.

Video Zprávy ve 12
video

Zprávy: Amazon zatím nechce informace komentovat

Společnost P3 už na novou halu vypracovala projekt a chtěla by ji začít stavět v říjnu, píšou HN. Hotová by pak měla být ve druhé polovině příštího roku. Nový obří sklad bude napojený na rychlostní silnici R10 z Prahy do Mladé Boleslavi a má v něm být nepřetržitý směnný provoz. Původně chtěla firma P3 na pozemku postavit čtyři menší haly.

Amazon teď v Česku nabírá zaměstnance pro distribuční centrum v Dobrovízi, kde bude pracovat 2000 lidí na stálý úvazek a 3000 brigádníků v době špičky v předvánočním období. Centrum, které bude obsluhovat německý a rakouský trh, se má otevřít příští měsíc.