Agrofert musí kvůli fúzi s První žateckou prodat některé firmy

Brno - Kvůli fúzi s holdingem První žatecká bude muset skupina Agrofert prodat některé své firmy v severních a středních Čechách. Návrh vznesl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který se kontroverzním případem zabývá. Chce tím zamezit narušení trhu a poškození konkurence či zákazníků. Fúze vzbudila zájem kvůli opakovaným schůzkám šéfa ÚOHS Martina Peciny s majitelem Agrofertu Andrejem Babišem.

„Pokud Agrofert na navržené závazky přistoupí, vydáme rozhodnutí o povolení fúze s podmínkami,“ uvedl šéf sekce hospodářské soutěže ÚOHS Robert Neruda. Podle něj by Babišův koncern nákupem První žatecké výrazně zvýšil svůj tržní podíl, ale jen na části území, kde podniky z Žatecké působí, tedy v severních a středních Čechách. Pokud Agrofert některé své firmy v těchto oblastech prodá, nemělo by být spojení problematické, míní úřad.

ÚOHS určuje podmínky k fúzím jen ojediněle. Za poslední roky to bylo do pěti případů. Závazky nyní musí plnit například kabelový operátor UPC, který se před dvěma lety spojil s konkurenčním Karnevalem, a získal tak dominantní postavení. Podobně to bylo nedávno s fúzí Telefóniky O2 a Deltaxu.

Většinu fúzí ale úřad vyhodnotí během měsíční lhůty a povolí je bez podmínek. Spojení jedné z největších tuzemských zemědělských a potravinářských skupin a První žatecké je ale podle všeho komplikovanější než většina ostatních případů z poslední doby. ÚOHS ji posuzuje od ledna. Babišův holding v minulosti skoupil řadu menších podniků a sám úřad přiznává, že někde už je postavení skupiny velmi významné.

Dnes jeden ze členů Agrofertu Penam oznámil, že koupil další pekárnu a také mlýn. Zároveň prodal svůj těstárenský podnik v Rosicích u Brna a chce se specializovat na mlýnsko-pekárenskou produkci. Nákupem Pekastu vzrostl podíl Penamu na pekařském trhu z 12 procent na 15 procent. Do Agrofertu ale patří i řada dalších firem, celkem je jich asi 170 a loni vykázala celá skupina podle předběžných výsledků nekonsolidované tržby 111 miliard korun a její nekonsolidovaný hrubý zisk byl přibližně pět miliard korun.

První žatecká sdružuje skoro desítku společností - převážně producenty zemědělských plodin a chovatele zvířat se skoro 500 zaměstnanci a předloňskými tržbami přes miliardu Kč. V několika dalších má menšinový podíl. Největším členem skupiny je Zemědělské zásobování a nákup Louny. Do holdingu patří i firmy Animo Žatec či ZZN Slaný.