Ministerstvo může na registračních značkách ušetřit 100 milionů

Praha – Ministerstvo dopravy může v tendru na registrační značky ušetřit zhruba 100 milionů Kč. Zájem o tendr mají čtyři firmy, nabídly nižší ceny, než kolik úřad za značky platí doposud, řekl odstupující ministr dopravy Antonín Prachař. Úřad chce soutěží na nového dodavatele překlenout příští rok, od roku 2016 by si měli registrační značky kupovat přímo motoristé.

Nabídky do tendru podaly Autocentrum Psota, dosavadní dodavatel společnost Hicon, Erich Utsch a společnost Eltodo. Z nabídek by mohla výběrová komise o vítězi výběrového řízení rozhodnout do dvou týdnů, uvedl Prachař. „Nabídky se pohybují kolem 60 korun za značku bez rozdílu tvaru z původních 110 korun, které byly platné pro letošní rok,“ doplnil.

Podle mluvčího ministerstva dopravy Tomáše Neřolda dosud nebyly nabídky posouzeny po formální ani obsahové stránce, hodnoticí komise tedy ještě může některé nabídky vyloučit. Do skončení práce komise ministerstvo nebude podrobnosti o nabídkách poskytovat.

Ilustrační fotoTendr na mýtné nabírá další zpoždění

Výběrové řízení na mýtného manažera, který má ministerstvu dopravy pomoci s výběrem provozovatele mýtného systému po roce 2016, se zřejmě vrátí na začátek. Přestože úřad na konci října vyhlásil vítězem tendru společnost Arthur D. Little, nyní připustil námitku vyloučeného uchazeče, společnosti Cetag. Nabídkami se tak bude muset opět zabývat výběrová komise a příprava soutěže na provoz mýtného se znovu zdrží.

Ministerstvo dopravy nyní řeší, zda bude stačit znovu sezvat původní výběrovou komisi a posoudit opět všechny nabídky včetně nabídky společnosti Cetag, nebo bude nutné sestavit zcela novou komisi. V úvahu přichází i krizová varianta, že by ministerstvo hledání poradce vynechalo a zakázku na výběr mýtného systému připravilo samo.

Více o problémech s výběrovým řízením na provozovatele mýta čtěte zde.


Společnost Hicon je dosud jediným dodavatelem registračních značek. S ministerstvem dopravy má smlouvu od roku 2001, předtím správa značek spadala pod ministerstvo vnitra. Ministerstvo dopravy bylo v minulosti několikrát kritizováno, že značky od Hiconu kupuje draho. Společnost Bamaz loni kvůli tomu ministerstvo zažalovala a podala podnět Nejvyššímu kontrolnímu úřadu.

Od vypsání výběrového řízení na nového dodavatele si úřad slibuje úsporu peněz aspoň v období, než bude zaveden nový model pořizování značek, který počítá se zavedením značek na přání. Systém, který má začít platit od roku 2016, má inspiraci v Německu. Podle něj bude stát pouze nařizovat, jakou podobu mají registrační značky mít a udílel licence na jejich výrobu soukromým výrobcům. Majitelem, a tedy i kupujícím bude majitel vozidla.

Video Ministerstvo může na registračních značkách ušetřit 100 milionů
video

Ministerstvo může na registračních značkách ušetřit 100 milionů

Ministerstvo může na registračních značkách ušetřit 100 milionů

20.11.2014 Eko

Bilance odstupujícího ministra dopravy Antonína Prachaře (ANO)