Podvodníci u sbírky charity pro jižní Moravu zaměnili QR kód pro platbu

Neštěstí na jihu Moravy využili podvodníci. V případě sbírky Diecézní charity Brno zveřejnili falešný QR kód, který dárce nenasměruje na sbírkové konto. Lidé by si měli ověřit, zda platbu posílají na správný účet. Informovala o tom mluvčí Jihomoravského kraje Alena Knotková. Policie zjišťuje podrobnosti.

Následky tornáda a silných bouří na jižní Moravě
Zdroj: ČTK Autor: Deml Ondřej

„Na webu charity je vše v pořádku. Ale někdo okopíroval grafiku charity a vložil tam vlastní QR kód. Doporučujeme lidem, aby peníze posílali přímo na číslo sbírkového účtu a QR kód nevyužívali. A pro jistotu se ještě podívali na stránku organizace, která tu veřejnou sbírku pořádá,“ uvedla mluvčí.

„O případu víme krátkou dobu, zjišťujeme nyní podrobnější informace od pracovníků charity,“ dodal policejní mluvčí David Chaloupka. 

Číslo sbírkového účtu Diecézní charity Brno je 4211325188/6800. Lidé mohou zasílat i dárcovské SMS na číslo 87 777, a to ve tvaru DMS DCHB 30, 60 nebo 90.

Čtvrteční bouřky, jejichž součástí bylo i tornádo o síle přes dvě stě kilometrů za hodinu a krupobití, zasáhly Břeclavsko a Hodonínsko. Vyžádaly si pět životů. Celkem bouřky a tornádo poničily kolem 1200 domů, z nichž přinejmenším šedesát bude zdemolováno.