Odměna pro exekutora za vyklizení Kliniky nebyla spravedlivá, rozhodl Ústavní soud

Ústavní soud (ÚS) zrušil rozhodnutí o odměně pro exekutora Iva Luhana za vyklizení někdejšího Autonomního sociálního centra Klinika. Od Terezy Virtové, členky kolektivu Kliniky v Praze na Žižkově, žádal Luhan více než 290 tisíc korun. Sumu stanovil nikoliv za jednu nemovitost, ale podle počtu místností. To bylo v rozporu s principem elementární spravedlnosti, konstatoval Ústavní soud.

Vyklízení centra Klinika (10. ledna 2019)
Zdroj: ČTK

Exekutor Ivo Luhan podle stížnosti Virtové několik let předběžně vyčísloval svou odměnu na zlomek později požadované částky. Nakonec odměnu stanovil nikoliv za jednu nemovitost, ale podle počtu místností – za každou 10 tisíc korun. V objektu Kliniky bylo 35 místností plus zahrada, což činilo 360 tisíc korun bez daně z přidané hodnoty.

S ohledem na okolnosti pak exekutor požadovanou odměnu snížil na dvě třetiny, což po započtení daně činilo 290 400 korun. Obvodní soud pro Prahu 3 příkaz k úhradě potvrdil. Virtová považovala odměnu za účelově navýšenou. Ústavní soudci zrušili jak rozhodnutí obvodního soudu, tak samotný příkaz k úhradě. Exekutor by tedy měl vydat nový příkaz.

„Argumentace v odůvodnění napadeného příkazu, kterou použil soudní exekutor a následně převzal i exekuční soud, je z ústavněprávního hlediska v příkrém rozporu nejen s judikaturou Ústavního soudu, relevantní komentářovou literaturou a standardními metodami interpretace práva, ale také s obecným principem elementární spravedlnosti, která musí být přítomna v každém procesu, ve kterém se interpretuje a aplikuje právo,“ stojí v nálezu Ústavního soudu.

Budovu někdejší plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově obsadili aktivisté v prosinci 2014. Později měli objekt v bezplatné výpůjčce. Když smlouva vypršela a budovu získala Správa železnic, nechala ji vyklidit exekutorem.

Nález Ústavního soudu 419.94 KB