Klinika dostala cenu Nadace Charty 77. Za odvahu pomáhat lidem v nouzi

Nadace Charty 77 udělila Cenu Františka Kriegla za občanskou statečnost pro rok 2016 sociálnímu centru Klinika. Nadace kolektiv Kliniky ocenila za „odvahu dokazovat v dnešní době, že pomoc lidem v jakékoli nouzi je správnou cestou pro každého, kdo chce zůstat skutečným člověkem.“ Cena bude slavnostně předána v květnu v rezidenci pražského primátora.

Sbírka pro uprchlíky na Klinice
Zdroj: ČTK Autor: Michal Kamaryt

Kolektiv Kliniky vnímá cenu Františka Kriegela jako ocenění boje za skutečnou demokracii a lidská práva všech skupin obyvatel. Tyto hodnoty považují aktivisté ve společnosti založené na zisku a nerovném postavení člověka vůči státním institucím za upozaďované. „Děkujeme všem, kdo se podíleli na dlouhé cestě Klinky od začátků až do současnosti. Společně dokazujeme, že 'lepší svět' nemusí být jen prázdná fráze,“ reagovalo centrum na svých webových stránkách.

Klinika je podle Nadace Charty 77 příkladem dobrovolných aktivit, které překračují hranice jakékoli ideologie i tržního světa a stávají se obecně lidskými. „Lidé, kteří Kliniku tvoří, dokázali své přesvědčení uhájit nejen před nepřejícími spoluobčany, ale i před politickými odpůrci všech ideových směrů a také před bezprecedentním útokem radikálů, kteří se pokusili centrum vypálit,“ stojí v tiskové zprávě.

Centrum na pražském Žižkově zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili.

Lidský řetěz před Klinikou
Zdroj: ČTK
Autor: Vít Šimánek

V centru se mimo jiné pořádají přednášky, promítání či koncerty, později centrum spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky. Začátkem letošního února na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé ve stejný den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil. Aktivisté tam nadále zůstávají.

Nadace Klinice: Jednáte správně

Praha podle Nadace Charty 77 potřebuje místo, kde se lidé všech osudů a názorů mohou setkat jako občané, a ne jako spotřebitelé. „I když bude Klinika vyklizena, lidé rozehnáni či vyneseni, myšlenku, která to všechno spojila, si lidé z Kliniky ponesou dál. My jim chceme Cenou Františka Kriegla říci, že je to správné,“ uvedla nadace.

Krieglova cena je každoročně vyhlašována kolem 10. dubna, kdy se František Kriegel narodil. Je udělována jedincům za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika. Ocenění připomíná statečný postoj československého politika Františka Kriegla, který jako jediný z tehdejších představitelů odmítl po obsazení země vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968 podepsat v Kremlu moskevský diktát.

Nadace cenu uděluje každoročně od roku 1987, vloni ji převzali zástupci divadelního souboru Činoherák Ústí. Dalšími laureáty jsou například disident Jaroslav Šabata, někdejší předseda Senátu Petr Pithart, zpěvák Karel Kryl, starosta Kašperských Hor František Stíbal, kameraman Stanislav Milota, novinářka Petra Procházková či odvolaný šéf Státního fondu životního prostředí (SFŽP) Libor Michálek.