Bohumínský panelový dům je znovu napojený na elektřinu, šest rodin se tam však nevrátí

Bohumínský panelový dům, ve kterém před týdnem v sobotu při úmyslně založeném požáru zemřelo jedenáct lidí, je znovu napojen na elektřinu. Škodu, kterou požár způsobil, bude vedení města znát v pondělí. Nové bydlení radnice zajišťuje nebo už zajistila pro šest rodin, které se na místo tragédie nechtějí vrátit. Oznámil to místostarosta Bohumína Igor Bruzl (ČSSD).

Panelový dům v Bohumíně po požáru
Zdroj: ČTK Autor: Drahoslav Ramík

V noci na sobotu se technikům podařilo napojit na elektřinu většinu domu. „Napojeny byly všechny byty kromě těch v jedenáctém patře, kde hořelo. Mám ale informace, že v sobotu se provizorně podaří napojit i tyto byty,“ dodal Bruzl. Dodávky vody a plynu už byly do domu obnoveny v minulých dnech.

Obnovení dodávek elektřiny je podle Bruzla důležité i pro vyklízení bytů. V nich je řada věcí zničená vodou. „V některých místech se už objevuje plíseň,“ řekl místostarosta. Dodal, že nájemníci mohou o pomoc s vyklízením požádat bohumínské dobrovolné hasiče. „Někteří se už na ně obracejí. Zájem o pomoc mezi obyvateli domu je,“ řekl.

V domě také v sobotu začali pracovníci sanační firmy se škrábáním stěn v bytě, kde požár vypukl. Byt už byl zcela vyklizen. Navíc se uklízejí chodby ve vyšších patrech domu.

Do objektu, kde se tragédie odehrála, se podle Bruzla nechce z šesti desítek rodin vrátit desetina. „Pro šest rodin jsme už našli či hledáme nové bydlení. Někteří už mají podepsanou novou smlouvu a chystají se stěhovat,“ řekl s tím, že další dvě rodiny se ještě nerozhodly a je možné, že i ony se odmítnou do domu vrátit.

Výše škody už se počítá

Výši škody, kterou požár způsobil, bude znát radnice v pondělí, kdy dostane souhrnnou informaci od pojišťovny. „Předpokládáme, že to bude v řádu několika milionů korun,“ řekl Bruzl a uvedl, že radní budou v pondělí jednat i o případném odpuštění nájemného obyvatelům postiženého domu.

Požár v sobotu 8. srpna podle policie úmyslně zapálil čtyřiapadesátiletý muž, který takto řešil rodinné spory. V bytě se konala zrovna oslava narozenin. Muž se přiznal, že hořlavinou polil dveře a zapálil je. Přímo v bytě zemřelo šest lidí, z toho tři děti. Dalších pět lidí se zabilo, když z hořícího bytu v jedenáctém patře vyskočili. Čtyřem lidem se podařilo před plameny uniknout přelezením na balkon sousedního bytu.

Moravskoslezský kraj vyhlásil na pomoc rodinám obětí a zraněným veřejnou sbírku. Zájemci mohou přispívat do 15. září. Zatím se na účtu 868686/2700 sešlo víc než 400 tisíc korun. Samotný kraj přispěje částkou 100 tisíc korun za každou oběť a 50 tisíc korun za každého zraněného.